Składka rentowa ZUS: nie będzie obniżki w styczniu?
2007-05-29 10:11
© fot. mat. prasowe
Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" donosi, że być może nie dojdzie do planowanej na styczeń drugiej obniżki składki rentowej na ZUS, która miałaby objąć pracowników i pracodawców.
Przeczytaj także: Jaki wzrost gospodarczy za I kwartał?
Gazeta wyciągnęła taki wniosek na podstawie wczorajszej wypowiedzi premiera Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że jest zdeterminowany, aby doprowadzić do pierwszej obniżki składki rentowej planowanej na lipiec tego roku. O swojej determinacji co do drugiej obniżki premier już nie mówił. "Jest kwestia dyskusji na temat ograniczenia składek w przyszłym roku" - powiedział za to. Pytani przez GW ekonomiści - Maciej Reluga z BZ WBK i Maciej Krzak z PKPP Lewiatan - podzielili obawy dziennikarzy. Ich zdaniem rząd może zechcieć zatrzymać i wydać pieniądze, które miały zostać w kieszeniach pracodawców i pracowników.SYTUACJA NA GPW
O piątkowej sesji nie ma sensu zbyt długo się rozwodzić. WIG po wzroście o 1,6 proc. znalazł się na najwyższym poziomie w historii, mWIG (plus 2,4 proc.) i sWIG (1,9 proc.) także pobiły rekordy hossy. Wzrosła wycena akcji 200. spółek, spadła 67. Statystyka imponująca, ale trzeba pamiętać o niewielkich obrotach, które na całym rynku podliczono na 1,2 mld PLN. Po raz ostatni tak niską aktywność inwestorów zanotowano na GPW 30 kwietnia - to także był poniedziałek. Wtedy jednak to polscy inwestorzy zrobili sobie wolne (wielka majówka). Wczorajsza niska aktywność to efekt nie pracujących największych rynków w akcji - w USA, Londynie i Frankfurcie (nie pracowało też kilka innych giełd w Europie). Zatem - sesja była udana, ale nie miała żadnego znaczenia.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Giełdy przy Wall Street wczoraj nie pracowały. W Brazylii indeks Bovespa wzrósł o 1 proc., podobnie jak w Argentynie. W Meksyku zwyżka sięgnęła 0,7 proc., ale to tam indeks pobił rekord hossy.
W Japonii ważne figury makroekonomiczne. Stopa bezrobocia spadła do 3,8 proc. - najniższego poziomu od dziewięciu lat. Wydatki detaliczne wzrosły o 1,1 proc. (oczekiwano 0,2 proc.).
To oczywiście podziałało na korzyść japońskich akcji - Nikkei zyskał 0,5 proc., ale nadal indeks znajduje się w trendzie bocznym (już od dwóch miesięcy). Kospi wzrósł o 0,2 proc., a Hang Seng spadł o 0,5 proc. Shanghai Composite zyskał 1,1 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce