eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBanki także czekają na fundusze

Banki także czekają na fundusze

2007-06-04 11:06

Banki trzymają kciuki za firmy i instytucje, które będą w ciągu najbliższych lat starać się o unijne dofinansowanie. Nic dziwnego, bo same pośrednio skorzystają z dobrodziejstwa wsparcia UE.

Przeczytaj także: Kredyt pomostowy z dotacją Banku Millennium

Firmy i instytucje z niecierpliwością czekają na uruchomienie programów unijnych na lata 2007-2013. A banki przygotowują produkty, ale najpierw chcą przeprowadzić kampanie informacyjne.

" Fundusze unijne przyspieszają rozwój biznesu poprzez stymulowanie i wzmocnienie zwłaszcza małej i średniej przedsiębiorczości" - tłumaczy Magdalena Typa, menedżer ds. funduszy strukturalnych w banku BPH. "Napływ szerokiego strumienia funduszy UE przekłada się w krótkim czasie na wzrost zdolności klientów banku do inwestycji oraz większą zdolność do rozwijania biznesu. W dłuższej perspektywie przyczynia się do polepszenie zdolności ekonomicznej tych podmiotów i umocnienia ich pozycji na rynku. W następstwie tych zmian nasi klienci mają lepszą zdolność kredytową, a nierzadko w przypadku firm małych rozpoczynających działalność, firmy te tworzą historię kredytową niezbędną do pozyskania finansowania komercyjnego" - wyjaśnia.

Mariusz Nowak, product manager w Fortis Bank Polska podkreśla, że unijne fundusze to dla banków możliwość zwiększenia akcji kredytowej, czyli finansowania inwestycji realizowanych z dofinansowaniem środków unijnych. "To efekt bezpośredni. Ale na korzyści płynące z dystrybucji funduszy unijnych należy jednak patrzeć szerzej. Pieniądze płynące do firm z funduszy unijnych to wzmocnienie ich konkurencyjności, możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań, wdrożenie innowacyjnych technologii. Wszystko należy traktować jako element korzyści, który dotyczy również banku. Ponieważ bank jest zaangażowany w finansowanie firmy, jej sukces staje się jednocześnie sukcesem banku" - wyjaśnia Nowak.

Gdzie szukać dotacji

A w tych latach do Polski ma popłynąć nawet nie strumień, a rzeka unijnych pieniędzy, bo będzie to aż 67 mld euro. "Ze środkami publicznymi i prywatnymi kwota zaangażowana w Narodową Strategię Spójności wyniesie 85,5 mld euro" – zaznacza Krzysztof Wódz z Departamentu Faktoringu i Finansowania Strukturyzowanego w Reiffeisen Bank Polska. Dotacje na lata 2007-2013 będą rozdysponowane w ramach sześciu krajowych programów operacyjnych oraz 16 regionalnych programów operacyjnych.

Programy krajowe dotyczą w dużej części infrastrukturalnych inwestycji centralnych: powstały listy projektów, którym przyznane zostaną dotacje. "Tylko częściowo są one otwarte dla przedsiębiorców" - podkreśla Krzysztof Wódz. Programy regionalne zarządzane przez urzędy marszałkowskie są wyrazem lokalnych preferencji i w zależności od województwa będą w różnym stopniu skierowane do przedsiębiorców.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: