Składki rentowe nie spadną?
2007-05-31 11:54
© fot. mat. prasowe
Dzisiejsza Gazeta Wyborcza donosi, że są małe szanse, aby od lipca spadły składki na ubezpieczenia rentowe. Przyczyną jest wolne tempo prac nad ustawą.
Przeczytaj także: Chińskie giełdy: spółki CSI odnotowują spadki
Wszystko dlatego, że dopiero 12 czerwca odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie ustawy w tej sprawie - czasu jest za mało, by akt mógł przejść pełną drogę legislacyjną, zwłaszcza że zawiera on propozycje dwukrotnego obniżenia składki, a wiadomo już, że druga obniżka składek (planowana od nowego roku) ma być przedmiotem "dyskusji". Na drugą obniżkę nie zgadzają się bowiem koalicjanci PiS. Dziś jednak najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja danych o wzroście PKB za I kwartał. Oczekiwania są bardzo duże - nawet ponad 7 proc. Wpływ tej informacji na rynek może być jednak niewielki, skoro już teraz wiadomo, że kolejne kwartały przyniosą spowolnienie wzrostu.SYTUACJA NA GPW
Za inwestorami kolejna spokojna sesja, tym razem spadkowa. Spadek na GPW musiał mieć miejsce, ponieważ wczoraj rano inwestorzy byli świadkami mocnej przeceny w Chinach i pojawiły się obawy o pęknięcie spekulacyjnej bańki na giełdach Kraju Środka.
Mimo, że kilka miesięcy temu takie same obawy wywołały ogólnoświatową korektę, tym razem reakcja rynków była bardziej stonowana. U nas WIG20 spadł o ok. 1 proc. i później utknął w marazmie. Dopiero pod koniec sesji gdy okazało się, że KGHM przeznaczy na dywidendę cały zysk netto z ubiegłego roku (prawie 17 PLN na akcję), rynek ożywił się, ale głównie za sprawą tej jednej spółki.
Obroty na całym rynku akcji podliczono na 1,5 mld PLN - nadal są więc niewielkie.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Dow Jones zyskał 0,8 proc. i ustanowił nowy rekord hossy, ale prawdziwym wydarzeniem był analogiczny wzrost indeksu S&P, dzięki któremu wartość wskaźnika osiągnęła poziom 1530 punktów. To najwyższa wartość w historii, S&P przełamał dziś szczyt z 2000 roku.
Amerykanie nie przejęli się wyprzedażą w Chinach sądząc, że chińska gospodarka i chińska giełda to dwie zupełnie różne sprawy.
Indeks w Brazylii zyskał 1,6 proc. (rekord), w Argentynie 0,9 proc., a w Meksyku 2,3 proc. (rekord).
Nikkei wzrósł o 1,6 proc. i jest najwyżej od 28 lutego. Kospi zyskał 2,3 proc. (rekord), a Hang Seng 1,7 proc. Inwestorzy w Azji wierzą w pomyślność amerykańskiej gospodarki po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Fed.
Shanghai Composite wzrósł o 1 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce