Dziś inflacja bazowa z NBP
2007-06-22 11:24
© fot. mat. prasowe
Dziś poznamy kilka istotnych informacji makroekonomicznych, ale raczej nie wywrą one silnego wpływu na rynki finansowe. Najciekawsze rzeczy i tak dzieją się w Brukseli.
Przeczytaj także: Chiny eliminują dopłaty do eksportu
O godz. 10 poznamy wskaźnik instytutu Ifo za czerwiec - obrazujący klimat gospodarczy w Niemczech, co powinno nas interesować jako sąsiadów. Godzinę później zamówienia w przemyśle w strefie euro.O godz. 14 inflacja bazowa w NBP, która może - ale tylko może - być kolejnym argumentem za podniesieniem stóp procentowych. Z opublikowanych wczoraj sprawozdań wynika, że Rada Polityki Pieniężnej jest mocno podzielona, co do oceny zachodzących zjawisk w gospodarce. Niektórzy jej członkowie uważają, że stopy powinny być podnoszone jak najszybciej (nawet co miesiąc), inni że wcale nie ma potrzeby ich podnoszenia.
Także o godz. 14 poznamy informację GUS o koniunkturze w handlu, przemyśle, budownictwie i usługach.
SYTUACJA NA GPW
Czwartkowe notowania miały dziwaczny przebieg. Już od rana WIG20 dość mocno spadał, bo znalazł się pod wpływem akcji KGHM, które po odjęciu prawa do dywidendy taniały o kilkanaście procent. Jednak, gdyby KGHM nie uwzględniać, WIG20 zyskiwałby i to całkiem znacznie (ok. 1 proc.).
Po południu mieliśmy też dziwną akcję popytu, która podciągnęła WIG20 wysoko do 3730 pkt, ale fala szybko opadła - i zryw i późniejsza ucieczka nie miały żadnych wyraźnych przyczyn.
W sumie jednak - choć WIG zyskał 0,1 proc. - nie były to specjalnie udane notowania. Więcej spółek taniało (162) niż drożało (102), trudno więc mówić o udanym odbiciu po wcześniejszych kilku dniach spadków. Tak czy inaczej nadal jest to tylko nieznaczna korekta w kilkuletnim trendzie wzrostowym.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Giełdy amerykańskie odrobiły część strat z środy. Dow Jones wzrósł o 0,42 proc., a S&P o 0,62 proc. przy obrotach równie wysokich, co przedwczoraj. Inwestorów nie przestraszyło zagrożenie sprzedaży przez Merril Lynch obligacji funduszy hedge Bear Stearns, które musiałyby zostać najpierw wycenione i posłużyłyby do oceny wartości spółki (rynek obawia się, że akcje mogą być przewartościowane). Pozytywnym sygnałem dla byków była publikacja filadelfijskiego indeksu Fed, który ocenia aktywność gospodarczą w sektorze. Ku zaskoczeniu rynku, jego wartość wzrosła do poziomu najwyższego od 2 lat.
Brazylijski Bovespa wzrósł 1,16 proc.
W Azji indeksy spadały odreagowując ostatnie wzrosty. Nikkei stracił 0,44 proc., Kospi 1,3 proc., a Shanghai Composite 1,56 proc. Lepiej radzi sobie bijący ostatnio rekordy Hang Seng, który spadł tylko 0,23 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce