Rośnie poziom bogactwa na świecie
2007-08-16 08:42
Przeczytaj także: Raport zamożności: milionerzy z jeszcze większymi milionami
Kto racjonalnie kieruje swym losem nie musi wycinać z gazet kuponów rabatowych. Nie potrzebne są miliardy aby dobrze i godnie żyć. Nawet niewielkie kwoty umiejętnie zainwestowane mogą w przyszłości przynieść zadowalające zyski. Na przykład regularne odkładanie od 20-tego roku życia kwoty 100 zł na miesiąc do funduszu inwestycyjnego, uzyskującego średnio stopę zwrotu na poziomie 8%, daje po 40 latach blisko 350 tysięcy złotych, nawet po uwzględnieniu inflacji. To dobry start w lata emerytalne. Nominalny wkład inwestycyjny wyniósł w tym przypadku zaledwie 48 tysięcy złotych. Spóźnienie się z inwestycją o 5 lat obniża końcową kwotę do 230 tysięcy zł. Obrazuje to potęgę procentu składanego a także straty, jakie rodzi zwłoka w podejmowaniu decyzji o inwestowaniu. Czas to pieniądz a jego strata jest bezpowrotna, jak każdy upływający dzień życia.Jeżeli czytamy życiorysy ludzi sukcesu to widzimy, że nie tracili oni ani dnia. Przyjmując, że Bill Gates zaczął budować fortunę mając ukończone studia, czyli przez okres 27 lat, można wyliczyć, że każdy dzień jego życia przynosił mu 6 milionów dolarów. Podobne wyliczenia dla naszych ludzi sukcesu również dałyby oszałamiające wyniki.
Ilu mamy bogaczy?
Jak wynika z ostatniego raportu „World Wealth Report” opracowanego przez Capgemini oraz Merill Lynch, w 2006 roku 9,5 miliona ludzi na świecie posiadało aktywa finansowe o wartości co najmniej jednego miliona dolarów. Osoby takie są określane mianem High Net Worth Individuals („HNWI”). Jest ich o 8,3% więcej niż w 2005 roku. Łączna wartość aktywów tych ludzi stanowiła 37,2 bilionów dolarów i była wyższa o 11,4% w porównaniu z 2005 rokiem. Najwięcej, bo 3,2 mln zamożnych ludzi mieszka w Ameryce Północnej. Druga w tym rankingu jest Europa (2,9 mln), kolejna Azja i Pacyfik (2,6 mln). Najbiedniejsze regiony jak: Ameryka Łacińska, Środkowy Wschód i Afryka, gdzie mieszka łącznie 0,8 mln HNWI wykazują się natomiast najwyższą dynamiką wzrostu ilości zamożnych, średnio 12%. Wyróżniające się w tym zakresie kraje to: Singapur, Indie, Indonezja i Rosja.
Jak wynika z analiz amerykańskiego Forbes’a opublikowanych w marcu br., na koniec 2006 roku na świecie było 946 miliarderów dolarowych, z tego aż 405 to rezydenci Stanów Zjednoczonych.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Raport zamożności: rzesza milionerów powiększa się o 8 proc.
oprac. : Jan Mazurek / expander
Więcej na ten temat:
poziom życia, poziom zamożności finansowej, najbogatsi ludzie świata, najbogatsi Polacy, bill gates