Skrzypek: inflacja nie wzrośnie
2007-08-29 11:14
© fot. mat. prasowe
Zagrożenie inflacji ze strony rosnących płac wydaje się być ograniczone - uważa Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. Nikt nam nie wmówi, że białe jest białe...
Przeczytaj także: W przyszłym roku wzrośnie płaca minimalna?
Dziś Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe po raz trzeci na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy - tak przynajmniej uważa zdecydowana większość ekonomistów. Podwyżka jest już w całości zdyskontowana przez rynek pieniężny - stopa 3M WIBOR wzrosła w ostatnich miesiącach z 4,20 do 4,95 proc., zatem rynek "uwzględnił" trzy podwyżki stóp. Wzrost stóp WIBOR oznacza także wyższe koszty oprocentowania kredytów. Ich obsługa może kosztować nawet 10 proc. więcej niż na początku roku (więcej o tym w komentarzu po decyzji Rady). Wypowiedź prezesa NBP pochodzi z 6 sierpnia. Prezes nie znał wówczas choćby decyzji rządu o podniesieniu płacy minimalnej.SYTUACJA NA GPW
Co prawda łatwo mówić po niewczasie (tzn. dziś rano, kiedy wiadomo, że dzisiejsza zacznie się od spadku), ale było coś niepokojącego w końcówkach sesji w poniedziałek i wtorek. Spadki wtedy znacznie przyspieszały pod wpływem giełd amerykańskich, ale wrażenie jest takie, jakby inwestorzy szukali przez cały dzień okazji do pozbycia się akcji, a kiedy ta się nie trafiała, pod koniec dnia sprzedawali już bez pardonu. Tak w każdym razie prezentuje się wczorajsza sesja, choć oczywiście obroty na poziomie 1,2 mld PLN nie świadczą wcale o huraganowych atakach sprzedających i dają pewną nadzieję, że jednak burza przejdzie bokiem, a rynek łatwo się przed przeceną obroni.
Od początku do końca notowań wzrosły notowania akcji 95. spółek, spadły 184. Niewielka przewaga obrotów po stronie taniejących papierów.
Od początku do końca notowań spadł kurs akcji 154. spółek, wzrósł 141. Przewaga obrotów przy papierach spadających.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Amerykańskie indeksy spadły najmocniej od trzech tygodni w wyniku powrotu obaw o kondycję sektora finansowego. S&P stracił 2,3 proc., a Dow Jones zakończył dzień 2,1-proc. minusem, po obniżeniu przez agencję Merrill Lynch ratingu dla spółek wspomnianego sektora. Co więcej, inwestorów rozczarowało sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Fed, które sugeruje, że sytuacja nie jest na tyle poważna aby stopy miały zostać obniżone. Chociaż obroty wzrosły w porównaniu z poniedziałkową sesją, to nie były specjalnie wysokie. Brazylijski Bovespa stracił 2,7 proc.
Negatywna sesja w Stanach nie mogła przejść bez echa na azjatyckich parkietach, tym bardziej, że umacniający się jen obniża zyski i konkurencyjność japońskich eksporterów. Nikkei stracił 1,7 proc., Hang Seng 2,3 proc., a Shanghai Composite 1,2 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce