Gospodarka Japonii przyspiesza
2007-09-28 11:09
Produkcja przemysłowa Japonii wzrosła o 3,4 proc. - najszybciej od czterech lat. Wydatki gospodarstw domowych wzrosły natomiast o 1,6 proc.
Przeczytaj także: Jaka sprzedaż nowych domów w USA?
Dane te świadczą o uniezależnianiu się japońskiej gospodarki od USA. Jest w tym pewne pocieszenie, bo skoro Japonia może przetrwać w dobrej kondycji słabszą koniunkturę w USA, które są przecież jej głównym partnerem handlowym, to ta sama sztuka może udać się także innym gospodarkom. Z drugiej strony dane te mogą skłonić Bank Japonii do podnoszenia stóp procentowych, co umocniłoby jena, a zarazem ograniczyłoby możliwości kapitału spekulacyjnego w inwestycjach o wysokim ryzyku.Dziś po południu dowiemy sie, czy sytuacja w USA faktycznie jest tak zła, jak to malują. Publikacja danych o dochodach, wydatkach i nastrojach Amerykanów pomoże to rozstrzygnąć.
SYTUACJA NA GPW
Miłe złego początki... Start notowań w Warszawie przyniósł mocny wzrost indeksów, przede wszystkim WIG20, który zyskiwał 1,5 proc. Jednak za wzrostem nie poszły zlecenia kupna - handel przed południem był ślamazarny, wzrost zdawał się nie cieszyć rynku. Uzależniona od kapitału krajowego GPW pokazała swoją słabość - OFE mają już dość wysokie zaangażowanie w akcje, na poziomie 37 proc., a fundusze inwestycyjne nie są już zasilane tak szerokim strumieniem gotówki jak przed wakacjami. W rezultacie nie ma komu kupować akcji, nawet jeśli są do tego dogodne okoliczności. Końcówka sesji to już przyspieszona wyprzedaż i wyraźny wzrost obrotów. Ostatecznie z 1,5 proc. zwyżki zrobił się 0,5 proc. spadek WIG20. I to mimo dobrej sytuacji na giełdach światowych.
Podrożały akcje 142. spółek, potaniały 148.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Sytuacja na giełdzie w Stanach zaczyna przypominać euforię, w wyniku której, praktycznie każda negatywna informacja jest nie tylko ignorowana, ale wręcz traktowana pozytywnie. Wymówką dla inwestorów na takie podejście do publikacji makro jest założenie, że im gorsze dane, tym bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp procentowych przez Fed. W rezultacie, na wczorajszej sesji indeks S&P zyskał 0,4 proc., a Dow Jones wzrósł o 0,3 proc. pomimo znacznie głębszego od oczekiwań spadku sprzedaży nowych domów w sierpniu. Znacznie lepsze uzasadnienie fundamentalne mają wzrosty sektora paliwowego, który zyskuje na wysokich cenach ropy. Euforia panuje również w Brazylii, gdzie główny indeks wzrósł o 2,2 proc. ustanawiając nowy rekord. Giełdy azjatyckie odpoczywały po wczorajszych silnych wzrostach - Nikkei stracił 0,3 proc., Hang Seng wzrósł 0,4 proc., a Kospi zyskał 0,1 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce