USA: poznamy raport ADP i indeks ISM
2007-10-03 10:55
© fot. mat. prasowe
Znów to dane z USA będą nadawać ton notowaniom. Krajowe kalendarium jest puste, ze strefy euro napłyną informacje o sprzedaży detalicznej w sierpniu.
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w USA: sprzedaż na rynku wtórnym w sierpniu 2007
Oczekiwania nie są wygórowane. Indeks ISM sektora usług, informujący w gruncie rzeczy o koniunkturze w gospodarce amerykańskiej, jako że sektor usług to 90 proc. amerykańskiego PKB, ma w ocenie ekonomistów spaść do 54,6 pkt z 55,8 pkt przed miesiącem. Nawet jeśli spadek będzie głębszy, to z pewnością nie na tyle, by naruszyć granicę 50 pkt, która oddziela ożywienie od recesji. Dane zostaną opublikowane o godz. 16. naszego czasu. Zaś o 14: 15 raport ADP o sytuacji na amerykańskim rynku pracy - oczekuje się, że w październiku powstało 58 tys. nowych miejsc pracy w amerykańskich firmach.SYTUACJA NA GPW
Wtorkowa sesja przyniosła ze sobą mocne otwarcie, które było pochodną rekordów na giełdzie w Nowym Jorku i silnych wzrostów w Azji. Wbrew ostatnim giełdowym zwyczajom, wzrost nie został wykorzystany do sprzedaży akcji, a w każdym razie siła podaży nie mogła równać się z kupującymi, którzy do końca dnia podbili wartość WIG20 o ponad 1 proc., a WIG o ok. 0,5 proc. Wyraźnie z tyłu znalazły się akcje małych i średnich firm, ale także i w tym segmencie wyraźnie wzrosły obroty. Na całym rynku podliczono je na 2,2 mld PLN, co potwierdza przewagę byków. Ale tylko na wczorajszej sesji. Nie można bowiem zapominać, że cały czas mamy do czynienia z konsolidacją i tak długo, jak długo nie nastąpi z niej wybicie (wczoraj nie nastąpiło), nie można postawić pewnej diagnozy.
Wczoraj podrożały akcje 168. spółek, potaniały 119.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Główne amerykańskie indeksy lekko odreagowały wcześniejsze silne wzrosty - S&P stracił 0,4 proc., a Dow Jones został przeceniony o 0,5 proc. Tym samym, część inwestorów postanowiła zrealizować zyski. Fakt, że spadki były bardzo płytkie świadczy o byczych nastrojach panujących na rynku, przypominających momentami euforię. Pojawiają się już głosy, że rynek nieruchomości i powiązanych z nimi kredytów przeszedł już najgorsze i wkrótce zacznie się odbudowywać. Tymczasem, ceny nieruchomości w USA dalej powinny spadać, co negatywnie odbije się na wspomnianych powyżej branżach. Brazylijski Bovespa stracił 0,5 proc.
W Azji, informacje na temat przejęć w sektorze finansowym windują indeksy wyżej. Nikkei zyskał 0,9 proc., a Hang Seng pobił kolejny rekord rosnąc o 1,2 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce