eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePolski eksport poszkodowany przez rynek walutowy

Polski eksport poszkodowany przez rynek walutowy

2007-10-25 09:50

W środę przed południem złoty nadal wzmacniał się do obu głównych walut. Nie widać było śladu wtorkowej słabości. Ciekawe było przede wszystkim to, że nasza waluta wzmacniała się, mimo że kurs EUR/USD się osuwał. Od południa, kiedy kurs EUR/USD ruszył na północ, złoty zaczął się szybciej wzmacniać w stosunku do dolara i zaczął umacniać do euro.

Przeczytaj także: GPW: WIG20 blisko rekordu dzięki TVN i TPSA

Jak się widzi takie zachowanie naszej waluty to trudno nawet szukać dna tego spadku. Myślę, że eksporterzy z prawdziwym strachem patrzą na rynek walutowy, który ograbia ich z zysków i drastycznie zmniejsza konkurencyjność. To nie pomoże naszej gospodarce. W czwartek zostanie u nas opublikowany skrócony protokół z ostatniego posiedzenia RPP, ale nie spodziewam się reakcji rynków. Warto jednak przestudiować to, co Rada myśli o obecnej sytuacji. Wydaje się, że kluczowe dla złotego będą jednak czwartkowe dane makro z USA, ale w piątek powinniśmy zobaczyć jakąś zwyczajowa dla końca tygodnia korektę.

GPW rozpoczęła w środę sesję od spadku indeksów. Był on zdecydowanie większy od kosmetycznych zniżek na innych giełdach europejskich. Najwyraźniej gracze uznali wtorkowa zwyżkę za przesadzoną i bali się korekty w USA. Wydawało się jednak, że jeśli giełdy europejskie nie poddadzą się pesymistycznym nastrojom to i u nas byki muszą zaatakować. Nic takiego się nie stało. Marazm po początkowym spadku trwał do otwarcia sesji w USA. Nawet rosnący optymizm na innych giełdach europejskich nie zwiększał u nas popytu. Znając naszą giełdę można było w ciemno zakładać, że wystarczy kilka minut na zmianę tego stanu rzeczy, ale jednak nic takiego nie nastąpiło i indeksy spadły. Spadek jednak był niewielki i niczego nie zmienił w obrazie rynku.

Trzeba podkreślić kolejną bardzo dobrą sesję TPSA i TVN. Dzisiaj właśnie TPSA opublikuje raport kwartalny. Ostatnio kurs tej spółki szybko rósł, więc najwyraźniej inwestorzy liczyli na dobre wyniki. Jeśli rzeczywiście będą bardzo dobre to TPSA pomoże dzisiaj bykom, jeśli rozczarowujące to wyraźnie osłabi indeks. Wczorajsza sesja w USA nie powinna mieć większego znaczenia dla naszego rynku. Do przeceny nie doszło, wsparcie indeksu S&P 500 na poziomie 1.490 utrzymało się, więc wszystko jeszcze jest możliwe, a czekanie na FOMC nadal będzie bykom pomagało. Jeśli w danych makro i nowych raportach spółek nie będzie niespodzianki to byki powinny mieć przewagę.

Merrill Lynch szokuje inwestorów

Giełdy europejskie rozpoczęły sesję neutralnie, bo gracze nie wiedzieli, czy reagować na zwyżkę amerykańskich indeksów w końcówce wtorkowej sesji, czy na zapowiedź zniżki na sesji nadchodzącej. Nie widać było wpływu informacji o bombardowaniu przez Turcję pozycji partyzantów kurdyjskich w Iraku. Nawet cena ropy nie zareagowała – nadal spadała. Najwyraźniej dlatego, że nie widać było zagrożenia dla ropociągów. Spadał kurs EUR/USD reagując na umocnienie się jena.

W niczym nie zmieniły sytuacji europejskie dane makro. Bilans płatniczy strefy euro pokazał wzrost nadwyżki, a wstępne dane o indeksach PMI (pokazują jak rozwija się gospodarka) były niejednoznaczne. W usługach indeks wzrósł, ale w sektorze produkcyjnym spadł do poziomu 51,5 pkt. (50 pkt. to granica między recesją a rozwojem). Jednak im bliżej było otwarcia sesji w USA tym słabszy stawał się dolar i tym mocniejszy stawał się popyt na europejskich rynkach. Informacje ze spółek tego optymizmu nie uzasadniały, więc najwyraźniej liczono na to, że czekanie na Fed pomoże amerykańskim bykom. Jednak końcówka była bardzo słaba, bo indeksy w USA już w tym momencie całkiem wyraźnie spadały.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: