Poznamy przeciętne wynagrodzenie w Polsce w III kwartale 2007
2007-11-12 10:12
Nadchodzący tydzień to ciąg dalszy publikacji raportów kwartalnych przez spółki giełdowe notowane na GPW, ale także cała seria danych makroekonomicznych.
Przeczytaj także: Bank PKO BP zarobił 745 mln PLN w III kwartale 2007
Już dziś poznaliśmy wyniki kwartalne GTC i Getin Holding, po południu GUS poda dane o przeciętnym wynagrodzeniu w III kwartale, a w piątek dynamikę wynagrodzeń w październiku. We wtorek NBP opublikuje bilans płatniczy we wrześniu i dowiemy się jakie są pierwsze koszty umocnienia złotego w ostatnim czasie dla naszej gospodarki. Tego dnia także wyniki PKN i Lotosu, a w Japonii i Niemczech dane o PKB za III kwartał. W środę inflacja w Polsce, PKB we Francji i sprzedaż detaliczna w USA za październik. W czwartek inflacja w USA, w piątek bilans handlowy UE za wrzesień i dane o napływie kapitału do USA oraz produkcja przemysłowa w Stanach.SYTUACJA NA GPW
Piątkowa sesja rozpoczęła się od zwyżki, która w całości była zasługą PKO BP. Bank przed sesją podał wyniki kwartalne i okazały się one na tyle dobre, że pociągnęły akcje banku w górę, co pozwoliło też na wzrost optymizmu na całym rynku. Nie na długo - informacje o kolejnych stratach banków zagranicznych związanych z kryzysem kredytów hipotecznych szybko wprowadziły emocje w poczynania inwestorów i wyprzedaż z poprzednich dni była kontynuowana. Na koniec dnia 19. spółek z WIG20 miało kurs niższy niż na otwarciu (obronił się tylko BPH). Na całym rynku spadł kurs 213. spółek (średnio o 3,2 proc.), a wzrósł 73. Końcówka sesji była lepsza dla WIG20 - indeks odzyskał 50 pkt, broniąc linii przyspieszonego trendu wzrostowego trwającego od 2005 r. Obroty wzrosły do 2,45 mld PLN potwierdzając napór sprzedających.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na piątkowej sesji główne amerykańskie indeksy spadły trzeci raz z rzędu - o 1,4 proc. w przypadku S&P i 1,7 proc. w przypadku Dow Jones. Spadki, którym towarzyszyły bardzo wysokie obroty, mieliśmy już na otwarciu po publikacji wyników finansowych banku Wachovia, który również ucierpiał na kryzysie kredytowym. Nastroje w tym sektorze pogorszyła również informacja Citigroup o stratach na instrumentach związanych z kredytami subprime szacowanych na 11 mld USD. Wprawdzie w drugiej połowie sesji obóz byków chciał powtórzyć manewr z czwartkowej i odrobić straty, jednak nastroje były zbyt pesymistyczne i w ostatnich 30 minutach indeksy zapikowały.
Dziś rano Nikkei stracił 2,5 proc., Kospi spadł o 3,4 proc., a Hang Seng przeceniono o 3,6 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce