Lotos i PKN Orlen: wyniki za III kwartał 2007
2007-11-13 11:35
© fot. mat. prasowe
PKN Orlen zarobił w III kwartale 562,5 mln PLN wobec prognoz na poziomie 409 mln PLN, a grupa Lotos 236,8 mln PLN, wobec oczekiwań na poziomie 189 mln PLN (ankieta PAP).
Przeczytaj także: Poznamy przeciętne wynagrodzenie w Polsce w III kwartale 2007
Orlen zarobił mniej niż przed rokiem (965,9 mln PLN), ale inwestorzy byli przygotowani nawet na większy spadek zysku. Tymczasem zarówno przychody (17,3 mld PLN) jak i zysk operacyjny (834 mln PLN) okazały się wyższe od oczekiwań rynkowych.Podobną sytuację mieliśmy w Lotosie - poziom przychodów spadł wprawdzie do 3,54 mld PLN i był o 4,5 proc. niższy niż przed rokiem, ale i tak było to więcej niż 3,4 mld PLN oczekiwane przez analityków. Spółka podała, że na spadek przychodów wpływ miało umocnienie złotego do dolara, ale jednocześnie to właśnie dzięki różnicom kursowym udało się jej osiągnąć lepszy wynik finansowy netto.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsze notowania rozpoczęły się od umiarkowanego powiewu optymizmu, który pozwolił WIG20 zmierzyć się z poziomem 3600 pkt. Nie udało się go przekroczyć, a do końca nieco szarpanej sesji indeks już głównie spadał, najniższą wartość osiągając na sam koniec notowań. Dołek wypadł prawie 60 pkt poniżej szczytu sesji - po ostatniej zmienności notowań na GPW, taki spadek nie robi wrażenia. Zwłaszcza, że towarzyszyły mu wyraźnie zmniejszone obroty, które podliczono na całym rynku na 1,3 mld PLN. Najmocniej pociągnęły indeks akcje banków - w szczególności BPH i Pekao, które jeszcze nie opublikowały raportów z wynikami za III kwartał.
Na całym rynku podrożały akcje 75. spółek, potaniały 214. Indeksy sWIG i mWIG - mimo wyraźnych spadków, obroniły minima intraday z sierpnia tego roku.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Przez większą część wczorajszej sesji w Stanach dominował kolor zielony, jednak tym razem w ostatniej godzinie dominowały niedźwiedzie, a główne indeksy po spadku o 1 proc. w przypadku S&P i 0,4 proc. na Dow Jones są niżej czwarty dzień z rzędu. Jest to najdłuższa seria spadkowa od ośmiu miesięcy, do której najbardziej przyczyniły się spółki surowcowe odreagowujące razem z taniejącą ropą i złotem. Wskaźniki techniczne pokazują spore wyprzedanie rynku, a spadkom towarzyszą malejące obroty. Brazylijski Bovespa stracił 4,3 proc. Japoński Nikkei spadł ósmy dzień z rzędu o 0,5 proc., pomimo dzisiejszej publikacji o wyższej od oczekiwań dynamice wzrostu PKB w trzecim kwartale w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dosyć spokojnie przebiega korekta dwumiesięcznej euforii w Hong Kongu - tamtejszy indeks Hang Seng stracił dziś 0,2 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce