Rynek walutowy grudzień 2007
2007-12-28 17:28
Na podstawie analizy kształtowania się cen na rynkach akcji, towarów i walut można zauważyć, iż istnieją silne zależności między poszczególnymi sektorami rynku finansowego.
Przeczytaj także: Rynek walutowy listopad 2007
Żaden rynek nie działa w izolacjiAnaliza zmian cen towarów pozwala bowiem określić kierunek inflacji, której to poziom z kolei ma kluczowy wpływ na kursy walutowe. Takich zależności między rynkami można wymienić bardzo wiele i jedynie ich dogłębna analiza pozwala na pełne zrozumienie sytuacji globalnej. Na podstawie obserwacji zachowania się rynków finansowych w ostatnim miesiącu można zauważyć szereg istotnych relacji między poszczególnymi sektorami.
Rynek ropy a wartość dolara
Istnieje bardzo silna zależność między ceną ropy naftowej a wartością dolara. Relacja ta ma charakter ujemny, co oznacza, że wzrostom cen tego surowca towarzyszy zazwyczaj deprecjacja waluty amerykańskiej. W dniach 13.12-20.12.2007 wykres EURUSD charakteryzował się tendencją malejącą, z kolei ceny ropy w tym samym okresie wykazywały spadki z poziomu 94,85 USD do okolic 88,88. Koniec miesiąca przyniósł jednak odwrócenie tendencji. Obecnie mamy do czynienia z silnym osłabianiem się waluty amerykańskiej, co od razu odbija się na rynku ropy naftowej, która 27.12.2007 r. ukształtowała się na poziomie 97,8 USD. Dalszy spadek wartości dolara może przyczynić się do rekordowych wzrostów ropy nawet do okolic 100 USD.
Polska złotówka coraz silniejsza
Rynek polskiej złotówki silnie reaguje na wydarzenia światowe, a przede wszystkim na zachowanie się kursu EURUSD. W połowie grudnia, kiedy to dolar umocnił się względem euro, nasza waluta krajowa straciła nieco na wartości. Koniec miesiąca był jednak zdecydowanie bardziej pozytywny dla złotówki. Od 20.12.2007 obserwowaliśmy wzrost kursu EURUSD z poziomu 1,431 do okolic 1,47, co od razu przełożyło się umocnienie PLN. Polska waluta w tym czasie zyskała względem euro prawie 3 grosze, natomiast względem dolara ok. 8 groszy.
Rynek miedzi a akcje Spółki KGHM
Wiele spółek powiązanych jest z odpowiadającym im sektorem towarów, a ich akcje rosną lub spadają razem z cenami na danym rynku towarowym. Przykładowo, analizując historyczne kształtowanie się cen ropy, można dokonać próby ustalenia przyszłej ceny akcji spółki energetycznej. Bardzo silna zależność występuje także między ceną miedzi a kursem akcji naszej spółki miedziowej. Na początku tego miesiąca obserwowaliśmy duży spadek wartości miedzi (07.12-18.12.2007) z poziomu 6965 USD do okolic 6330 USD, a następnie nastąpił wzrost o prawie 600 USD (18.12-27.12.2007). Na podstawie analizy kształtowanie się cen miedzi oraz cen akcji Spółki KGHM można stwierdzić, iż występuje korelacja dodatnia między tymi zmiennymi. Wykresy oby dwóch walorów wyglądają bowiem bardzo podobnie. Co prawda różnią się one siłą ruchu, jednak poruszają się one praktycznie zawsze w tym samym kierunku. W badanej relacji występuje bowiem silna więź przyczynowo-skutkowa. Wyższa cena miedzi, to większe przychody spółki a tym samym wyższa wartość jej akcji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 03-28.02.14
oprac. : FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz miesięczny