eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJakie lokaty strukturyzowane w 2008 roku?

Jakie lokaty strukturyzowane w 2008 roku?

2008-01-02 13:28

Giełdowa zadyszka nie sprzyja funduszom inwestycyjnym. Trudno oczekiwać, by inwestorzy ponownie pokochali lokaty bankowe - mimo rosnących stóp procentowych zyski nie będą wysokie. Zdaniem Macieja Kossowskiego z Wealth Solutions, hitem przyszłego roku będą lokaty strukturyzowane dające możliwość zarobku wyższego niż na depozycie przy zachowaniu gwarancji kapitału.

Przeczytaj także: Inwestowanie w 2008 roku: lokaty strukturyzowane

Przepis na „strukturę” jest prosty. Należy wziąć od klienta umowne 100 zł i część z tych środków ulokować w bezpiecznych obligacjach, za resztę kupić opcję – instrument, na którym można sporo zarobić, ale można też stracić cały zainwestowany w nią kapitał. Mamy więc złożenie ognia i wody, a efekt jest następujący: inwestycja zapewniająca gwarancję kapitału (na określonym poziomie, z reguły 100 proc.) i dająca szansą na zysk.

Siła lokaty strukturyzowanej zależy od tego co instytucja finansowa zrobi ze środkami, które zostają po zakupie obligacji. Możliwie duża część powinna zostać przeznaczona na zakup opcji. Im więcej opcji, tym więcej potencjalnego zysku. Oczywiście podstawowe znaczenie ma nie tylko to ile, ale jaką opcję wbudujemy w taką lokatę. Tutaj możliwości jest mnóstwo. Zarabiać można praktycznie na wszystkim: od akcji, przez indeksy giełdowe, surowce, towary rolne, nieruchomości czy fundusze hedge. Na to nakładają się różnorodne strategie opcyjne, gdzie zysk wcale nie musi być zależny od skali wzrostu jakiegoś instrumentu finansowego, ale może być obliczany na mnóstwo innych, bardziej wyrafinowanych sposobów.

Początek drogi

Polacy zainwestowali w lokaty strukturyzowane ok. 10 mld zł – są to tylko szacunki, banki nie podają oficjalnych danych. Według serwisu na koniec ubiegłego roku polski rynek „struktur” wart był 2 mld euro. W ubiegłym roku tego typu produkty były na fali – interesowały się nimi kolejne instytucje finansowe, nie tylko banki ale także ubezpieczyciele, doradcy finansowi czy butiki inwestycyjne. Na naszym rynku aktywnie działają największe banki inwestycyjne, które w praktyce wyceniają i sprzedają opcje wbudowane w te produkty (m.in. Societe Generale, BNP Paribas, Deutsche Bank, Goldmann Sachs czy JP Morgan).

Specyfiką polskiego rynku struktur jest furtka podatkowa przez którą pieniądze płyną – jak na razie – szerokim strumieniem. Okazuje się, że lokaty strukturyzowane można „opakować” w ubezpieczenie na życie, dzięki czemu finalny zysk jest wolny od podatku Belki. Jest to zupełnie inny typ ubezpieczenia niż to, które znają posiadacze funduszy inwestycyjnych opakowanych w polisy firm takich jak Aegon czy Axa. W oferowaniu „opakowań” dla lokat strukturyzowanych zaczynają się specjalizować kolejne towarzystwa. Silną pozycję wypracowało sobie relatywnie niewielkie towarzystwo ubezpieczeniowe Europa należące do Getin Holding. Coraz aktywniej działają takie firmy jak Allianz i Generali, a także – przy większych projektach z bankami – ING Nat-Ned oraz Commercial Union. Poza polisami na życie struktury oferowane są także w formach lokat bankowych (BRE Bank, BPH), funduszy zamkniętych (KBC), obligacji (Millennium, Raiffeisen) czy nawet luksemburskich funduszy inwestycyjnych (Fortis Bank).

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: