Koszty kredytu pod kontrolą
2008-01-30 11:00
Przeczytaj także: Kredyt mieszkaniowy: problemy ze spłatą
Kredyty złotowe są pod tym względem bardziej bezpieczne, ale jak na razie jednak droższe. Obserwując stawki WIBOR w perspektywie przełomu 2008 i 2009 roku widać już oczekiwania na stabilizację ceny pieniądza, co jest dobrą informacją dla osób spłacających kredyty w zł. Wydaje się, że okres dynamicznego podwyższania ceny pieniądza mamy już za sobą. Nieco gorszą pozycję mają osoby zaciągające nowe kredyty, gdyż dla nich oferowane mogą być kredyty z wyższymi marżami. Lekiem na to może być duża konkurencja banków na słabszym rynku, co pozwoli na znalezienie dobrej oferty promocyjnej.Pilnujemy kosztów
Kontrolowanie kosztów kredytu hipotecznego niestety wiąże się z dość niewdzięcznym zadaniem bardzo dokładnego sprawdzania tabeli prowizji i opłat banku przy dokonywaniu jakichkolwiek czynności związanych z kredytem. Co gorsze niestety, jeśli w umowie nie zostały określone prowizje i opłaty, to jesteśmy narażeni na podwyższenie kosztów spłaty. Lakoniczne stwierdzenie, że „pozostałe opłaty wg aktualnej tabeli prowizji i opłat” może okazać się przysłowiową puszką Pandory. W trakcie 20-30 lat trwania umowy kredytowej praktycznie wszystko może ulec zmianie. Może się chociażby okazać, że bank zostanie przejęty lub też nasza umowa sprzedana do funduszu sekurytyzacyjnego. W takich wypadkach chronić będą nas zapisy umowy, jeśli ich nie będzie, to będziemy narażeni na zmianę warunków spłaty. Warto więc wybierać oferty przejrzyste, w których parametry zawarte zostają w jak najszerszym zakresie w umowie.
Co zrobić, gdy bank w trakcie drastycznie podwyższa koszty kredytu? Można próbować negocjować z bankiem obniżenie kosztów, np. wnioskować o obniżenie marży odsetkowej. W takim wypadku właściwy wniosek należ składać na piśmie. Argumentować najlepiej należy wskazaniem atrakcyjnej oferty konkurencji. W zależności od banku reakcja może być różna. Jeżeli spotkamy się z ostracyzmem banku, to niestety nie pozostaje nam nic innego niż poszukanie tańszej oferty i refinansowanie kredytu. Opłacalność tej operacji uzależniona będzie jednak o kosztów wcześniejszej spłaty oraz kosztów uruchomienia nowego kredytu. W tym ostatnim wypadku warto pamiętać o kosztach nie tylko udzielenia kredytu, ale również kosztach administracyjnych. Kolejno będzie trzeba od nowa dostarczyć wycenę i ustanowić hipotekę. To nie tylko koszty, ale również uciekający czas. Jeśli w naszym mieście długo czeka się na wpis do księgi wieczystej, to oznacza kolejne koszty i niestety w ten sposób wracamy do początku drogi. Z kalkulatorem w ręku trzeba dokładnie przeliczyć, czy to się nam opłaci.
![Wcześniejsza spłata kredytu - czy warto? Wcześniejsza spłata kredytu - czy warto?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/splata-kredytu/Wczesniejsza-splata-kredytu-czy-warto-260163-150x100crop.jpg)
oprac. : Maciej Ziętara / eGospodarka.pl