Fed obniżył stopy procentowe o 50 p.b.
2008-01-31 11:23
© fot. mat. prasowe
Zgodnie z oczekiwaniami Komitet Otwartego Rynku (FOMC) obniżył stopy procentowe w banku rezerw federalnych o kolejne 50 pkt. Reakcja giełdy była krótkotrwała. Inwestorzy zastanawiają się co dalej.
Przeczytaj także: Czekamy na decyzje FOMC i RPP
Pomijając krótkotrwałe wahania rynkowe, decyzja Fed może mieć różnego rodzaju następstwa w dłuższym terminie. Po pierwsze FOMC sporo ryzykuje obniżając stopy procentowe w warunkach utrzymującej się wysokiej inflacji.Takim działaniem może doprowadzić do jej dalszego wzrostu w USA, a w konsekwencji również i na innych rynkach. Z drugiej - i to już bardziej dotyczy naszego podwórka - obniżenie stóp w Stanach może prowadzić do nowego carry-trade tym razem z dolarem w roli waluty finansującej zagraniczne inwestycje. Jednym z rynków, które mogłyby być celem takiej spekulacji może stać się Polska ze swoimi wysokimi stopami procentowymi.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsze notowania w niczym nie przypominały poprzednich burzliwych sesji. Handel rozpoczął się w pobliżu zamknięcia z wtorku i dalej już niewiele się działo. Inwestorzy mogli co najwyżej emocjonować się próbami WIG20 wyjścia powyżej 3 tys. pkt, tyle że przy niskich obrotach, które temu towarzyszyły, próby te nie miały większego znaczenia. Dopiero końcówka przyniosła większe wahania z próbą podbicia kursów - czytelną grą "pod obniżkę stóp w USA". W tym też czasie nieznacznie wzrosły obroty. Dziś przekonamy się czy próba wciągnięcia rynku w grę pod obniżkę stóp w Stanach miała rację bytu.
Wczoraj podrożały akcje 146. spółek, potaniały 136., obroty podliczono na 1,75 mld PLN. Więcej niż jedna czwarta obrotów przypadła na Telekomunikację, która przed sesją podała niezłe wyniki za IV kwartał.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Do czasu decyzji Fed główne indeksy giełdy amerykańskiej praktycznie się nie zmieniały, pozostając na pół-procentowych minusach, po bardzo rozczarowującej publikacji PKB w czwartym kwartale w USA. Spadki nie były głębokie, bowiem inwestorzy znów zaufali Rezerwie Federalnej i znów się nie zawiedli. W wyniku obniżki stóp o 50 pkt. bazowych główne indeksy wystrzeliły w górę o blisko 2 proc. Inwestorzy jednak dość szybko uświadomili sobie, że właśnie takiej decyzji oczekiwali i była ona wyceniania w kursach indeksów przez ostatnie dni. Otrzeźwienie rynku sprowadziło S&P z powrotem na pół-procentowy minus, a Dow Jones zakończył 0,3 proc. na minusie.
W Azji indeksy Nikkei i Hang Seng odrabiały straty po ostatnich spadkach rosnąc odpowiednio 1,9 proc. oraz 2,2 proc. dzięki dobrym informacjom z Hondy (podniesienie prognoz) oraz Hyundai (dobre wyniki).
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce