Fundusze inwestycyjne: aktywa mniejsze o 20mld złotych
2008-02-06 11:10
Przeczytaj także: Sytuacja gospodarcza Polski i Australii podobne
PROGNOZA GIEŁDOWA
Oczywiście nie ma się co zastanawiać nad kierunkiem ruchu indeksów. Wyznaczanie wsparć też wydaje się zajęciem jałowym. Dla porządku - taką rolę będzie pełnić dołek z sesji 28 stycznia (2887 pkt) i dołek z sesji 23 stycznia (2757 pkt).
Pamiętajmy też o tym, że podaż akcji ze strony klientów TFI jest ograniczona - w styczniu z rynku zostali wyrzuceni inwestorzy o najsłabszej odporności na wahania giełdowe i choć obecnie również pojawią się sprzedający, może ich być znacznie mniej, niż w czasie styczniowych spadków. Dlatego warto - oprócz poziomu cen i indeksów - obserwować skalę obrotów. Transakcji będzie więcej, niż w poniedziałek i wtorek - to jasne.
Trzeba się też liczyć z tym, że po pierwszej fali spadków rynek odbije. Jest też bowiem wielu inwestorów czekających na podobne sytuacje, aby kupić akcje nieco taniej.
Oczekujemy dziś spadków - ale nie o dramatycznych rozmiarach - i wyczekiwanie na ruch ze strony USA. Zakładamy możliwość odbicia w końcówce.
WALUTY
Wartość euro spadła wczoraj o dwa centy i zatrzymała się w okolicach nieco powyżej 1,46 USD. Ten poziom utrzymuje się także dziś rano - być może aż do czasu, kiedy po południu poznamy dane o wydajności pracy w USA. W każdym razie wczorajszy spadek wspólnej waluty - choć gwałtowny - nie miał znaczenia w perspektywie średnioterminowej. Aby tak się stało, kurs euro musiałby zejść poniżej 1,43 USD - ma na to sporo miejsca.
Jen zyskuje dziś 0,3 proc. do dolara i 0,5 proc. do euro.
Nie są to dobre wieści dla złotego -dolar podrożał do 2,46 PLN, euro do 3,597 PLN, a frank do 2,241 PLN. Od dwóch miesięcy na wykresie kształtuje się trend wzrostowy kursu franka do złotego.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce