Rynki finansowe 4-8.02.08
2008-02-08 19:43
© fot. mat. prasowe
Witold Koziński, kandydat na wiceprezesa NBP zapowiedział możliwe interwencje na rynku walutowym w celu osłabienia złotego. Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 28.01-01.02.08
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Złoty nadal nie ma zbyt dużej autonomii, za to świetnie reaguje na wszelkie bodźce globalne. Teoretycznie zapowiedź (może to za duże słowo, ale rynek odczytał konferencję prezesa ECB właśnie jako zapowiedź obniżki stóp w strefie euro) obniżenia oprocentowania w euro strefie powinna działać na korzyść złotego – perspektywy polskiej polityki pieniężnej są zgoła odmienne. Ale skutek był wręcz odwrotny. Euro spadło do dolara, a w ślad za nim także i złoty. Na koniec tygodnia dolar wyceniany był na 2,498 PLN – o 3,3 proc. wyżej, niż przed tygodniem. Euro podrożało o 0,8 proc. do 3,618 PLN, a frank o 1,2 proc. do 2,261 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
W zasadzie można tutaj powtórzyć zdanie z części polskiej. Zapowiedź obniżki stóp w strefie euro wywołało szereg zleceń zamiany euro na dolary. Oczywiście liczy się także pogarszający się stan europejskiej gospodarki. Można powiedzieć, że spowolnienie w USA było już zawarte w niskiej cenie dolara, teraz pora na dyskontowanie spowolnienia w Europie. Euro potaniało o 2,1 proc. do 1,448 USD. Jen spadł do dolara o 0,8 proc. ale zyskał do euro 1,3 proc. (zachowując więc proporcje wobec zmiany pary euro/dolar).
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce