Tydzień: jakie stopy procentowe w Szwajcarii?
2008-03-10 11:28
© fot. mat. prasowe
Nadchodzące dni nie będą już tak obfitowały w publikacje makroekonomiczne, jak poprzednie. W czwartek poznamy inflację w Polsce, a w piątek w strefie euro i w USA.
Przeczytaj także: Dziś dane z rynku pracy w USA
Dla inwestorów najważniejszym wydarzeniem tygodnia może być przesunięcie czasu w USA - przez trzy tygodnie sesje w Stanach zaczynać się będą o godzinę wcześniej (dopóki europejskie zegarki "nie dogonią" amerykańskich). Ponadto w kalendarium - dziś zapasy w hurtowniach w USA, jutro publikacja wskaźnika ZEW - to niemiecki indeks koniunktury. Tego dnia także bilans obrotów towarowych USA. W środę produkcja przemysłowa strefy euro (za styczeń). W czwartek decyzja Narodowego Banku Szwajcarii, co do stóp procentowych (mają pozostać niezmienione). Tego dnia także sprzedaż detaliczna w USA. W piątek nastroje konsumentów w Stanach.SYTUACJA NA GPW
Cztery sesje spadkowe i jedna wzrostowa - tak to wyglądało w zeszłym tygodniu. Siłą rzeczy tygodniowa statystyka indeksów nie prezentuje się korzystnie. Piątek był dobrą ilustracją zdarzeń z całego tygodnia. Mianowicie trwa coraz bardziej rozpaczliwa obrona kolejnych poziomów wsparć, które zdają się być ostatnią nadzieją byków. Rozpaczliwość tych wysiłków nie polega na tym, że podaż ma miażdżącą przewagę, ale na tym, że podaż jest bardzo słaba, a popyt i tak nie daje sobie z nią rady. Pod koniec sesji w piątek WIG20 zdołał wrócić w okolice otwarcia sesji, więc jego spadek w ciągu dnia poniżej 2800 pkt, przestaje mieć duże znaczenie. Była to kolejna sesja, kiedy na rynku utrzymały się niskie obroty.
Podrożały akcje 81. spółek, potaniały 201.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na piątkowej sesji na Wall Street indeksy traciły drugi dzień z rzędu, po gorszej od oczekiwań publikacji z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w lutym spadło o 63 tys. miejsc przy prognozowanym wzroście o 40 tys. Wprawdzie bezrobocie spadło (z 5 proc. do 4,8 proc.), ale jest to wynik błędnego pomiaru lub zmniejszenia się siły roboczej. W rezultacie S&P stracił 0,8 proc. a Dow Jones 1,2 proc. i zakończyły tydzień najniżej od półtora roku. Drugą sesję z rzędu silnie tracą również giełdy azjatyckie, co w przypadku Nikkei oznacza wyrównanie styczniowych dołków. Indeks japońskiej giełdy stracił 2 proc., Hang Seng 0,9 proc., a koreański Kospi 2,3 proc., na co poza przeceną za oceanem złożyły się również umocnienie jena oraz spadki cen surowców.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce