eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeTydzień: wynagrodzenia w Polsce i posiedzenie Fed

Tydzień: wynagrodzenia w Polsce i posiedzenie Fed

2008-03-17 11:11

Tydzień: wynagrodzenia w Polsce i posiedzenie Fed

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W skróconym dla inwestorów tygodniu (w piątek giełdy nie działają), najciekawiej zapowiadają się dane, które będą publikowane już dziś.

Przeczytaj także: Dziś inflacja w USA i w strefie euro

Chodzi o wynagrodzenia w Polsce, które mają wzrosnąć - wedle prognoz ekonomistów - o 10,9 proc., jednocześnie zatrudnienie ma wzrosnąć o kolejne 5,7 proc. Dziś także napływ kapitałów do USA w styczniu (dane mogą mieć znaczenie dla dolara) i wykorzystanie mocy produkcyjnych w Stanach. We wtorek dowiemy się zaś, ile wydano w Stanach pozwoleń na budowę domów, a ile faktycznie budów rozpoczęto. Tego dnia także decyzja Fed, co do stóp procentowych - rynek oczekuje, że zobaczymy cięcie o 75 punktów. W środę produkcja przemysłowa w Polsce i jej ceny, w czwartek indeksy PMI w Europie, w piątek inflacja bazowa ogłaszana przez NBP.

SYTUACJA NA GPW


WIG20 próbował w piątek powrócić powyżej 2900 punktów, ale przy złej atmosferze na światowych giełdach po południu (po informacjach Bear Stearns o kłopotach z płynnością), utrzymanie wzrostu okazało się niemożliwe. Dodatkowo wartość WIG20 została obniżona na końcowym fixingu, być może przez arbitrażystów. Warto pamiętać, że w tym tygodniu wygasają serie kontraktów terminowych - w czwartek - i możemy obserwować coraz więcej prób wpłynięcia na indeks WIG20 przez graczy z rynku terminowego.

Wracając do piątkowej sesji - obroty tradycyjnie pozostały na niskim poziomie, ich wartość podliczono na 1,1 mld PLN, z czego połowa przypadła na akcje czterech spółek o największym wpływie na WIG20 i WIG (KGHM, Pekao, Orlen i PKO BP).

Podrożały akcje 159. spółek, potaniały 113.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Inwestorzy w Azji przejęli się nie na żarty sytuacją w USA. Ta sytuacja, to po pierwsze jeszcze piątkowa konferencja banku Bear Stearns, na której przyznał się on do kłopotów z płynnością. W Stanach rozmiary przeceny nie były drastyczne, inwestorzy woleli myśleć, że bank jakoś się przed kłopotami wybroni. S&P spadł o 2,1 proc., Nasdaq o 2,3 proc.

Znacznie gorzej prezentowały się notowania w Azji, bo w poniedziałek rano już było wiadomo, że Bear Stearns zostanie przejęty przez JP Morgan za symboliczne 2 dolary za akcję (w piątek kosztowały one 30 USD, a na początku roku prawie 100), a Fed obniżył stopę redyskontową. Nikkei spadł o 3,7 proc. (najniżej od 2,5 roku), Hang Seng o 4,4 proc., a Kospi zmniejszył rozmiary strat do 1,6 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Paniczna wyprzedaż dolara

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: