Rentowny wynajem mieszkania
2008-03-28 12:16
© fot. mat. prasowe
Od kilku lat zyski z najmu nieruchomości nieprzerwanie pną się w górę - zaledwie w ciągu roku w niektórych miastach zaobserwowano wzrost nawet o kilkadziesiąt procent. To między innymi sprawia, że zakup "M" pod wynajem staje się atrakcyjną inwestycją. Według portalu emFinanse.pl nawet jeśli mieszkanie sfinansowane zostanie za pomocą kredytu hipotecznego, dochód z tytułu najmu może pokryć znaczną część miesięcznej raty.
Przeczytaj także: Zakup mieszkania na wynajem
Dla studentów i nie tylkoAgnieszka Mrozińska, Dyrektor Linii Biznesowej – Kredyty Hipoteczne w firmie emFinanse, Doradcy Finansowi: - Liczba osób zainteresowanych wynajmem mieszkania stale rośnie. Przede wszystkim przybywa studentów, którzy stanowią liczną rzeszę wśród wynajmujących. Widoczne jest to przede wszystkim w dużych miastach, stanowiących centrum życia studenckiego. W miastach pojawia się także coraz więcej firm, które szukają nieruchomości – także o wyższym standardzie – dla swoich pracowników.
30% i więcej
W ciągu minionego roku koszt wynajmu małych kawalerek i mieszkań dwupokojowych wzrósł o kilkadziesiąt procent. Największy skok widoczny był między innymi we Wrocławiu – około 40%, a także Poznaniu – 30%. Nadal jednak najdroższym miastem jest Warszawa, gdzie za wynajem dwupokojowego mieszkania zapłacić można od około 1,8 tys. złotych do nawet 3 tys. Taniej jest między innymi w Łodzi, gdzie koszt ten to zazwyczaj kilkaset złotych, chociaż na rynku pojawiają się oferty do 1,8 tys. złotych. – Cena zależy od wielu czynników – tłumaczy Agnieszka Mrozińska z emFinanse, Doradcy Finansowi. – Liczy się przede wszystkim położenie, łatwość dojazdu do centrum miasta, a także stan mieszkania – droższe są te po gruntownym remoncie i całkowicie umeblowane.
fot. mat. prasowe
Kilkaset złotych do ręki
Decydując się na wynajem własnego mieszkania, w niektórych miastach „do ręki” można zyskać nawet 1,2 tys. złotych miesięcznie. – W przypadku otrzymywania z najmu kwoty 2 tys. złotych, należy odjąć czynsz (w przypadku dwupokojowego mieszkania ok. 400 – 500 złotych) oraz podatek dochodowy w wysokości 19% - tłumaczy Agnieszka Mrozińska z emFinanse, Doradcy Finansowi. – Po ich uregulowaniu dyspozycji zostaje jeszcze blisko 1,2 tys. złotych. – wylicza Agnieszka Mrozińska, ekspert emFinanse, Doradcy Finansowi.
Przeczytaj także:
Ilu Polaków kupuje mieszkania na wynajem?
oprac. : Maciej Ziętara / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zakup mieszkania, wynajem mieszkania, inwestowanie w nieruchomości, kupno mieszkania, zakup nieruchomości