Czy polisy inwestycyjne są korzystne?
2008-04-09 11:09
Poprawa sytuacji gospodarczej kraju, wzrost popytu na produkty inwestycyjne i zainteresowanie Polaków alternatywnymi formami inwestowania pieniędzy, wpływają na wzrost zainteresowania produktami zabezpieczającymi kapitał inwestorów.
Przeczytaj także: Czym są polisy inwestycyjne?
Ubezpieczenia inwestycyjne to szczególny rodzaj polis. To ubezpieczenie na życie, które łączy w sobie zarówno ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego, a jednocześnie pozwala zarabiać. Tym różni się od funduszu inwestycyjnego czy lokaty bankowej. Tak opakowany w ubezpieczenie fundusz, niesie ze sobą wiele korzyści.Polisa inwestycyjna w razie śmierci ubezpieczonego gwarantuje przede wszystkim zwrot kapitału do wysokości wpłaconych składek. Większość Zakładów Ubezpieczeń ustala sumę ubezpieczenia na poziomie wyższej z dwóch wartości: sumy wpłaconych składek albo aktualnej wartości rachunku. W ten sposób kapitał jest zabezpieczony przed stratą inwestycyjną. Jest to bardzo ważne w okresie takim jak obecnie, gdy zła koniunktura na giełdzie zmniejszyła dynamikę sprzedaży polis inwestycyjnych, z których zysk zależy bezpośrednio od sytuacji na rynku.
"Lokowanie kapitału w produkty powiązane z rynkiem akcji, jak w przypadku polis inwestycyjnych, zawsze niesie ryzyko mniejszej lub większej straty, w związku z wahaniami na giełdzie. Decydując się na zakup polisy inwestycyjnej, należy brać pod uwagę co najmniej kilkunastoletni okres zwrotu, który i tak przyniesie inwestorowi większe korzyści niż lokowanie oszczędności na lokacie bankowej. Dlatego w przypadku polis inwestycyjnych, wahania na giełdzie nie mają większego przełożenia na ich długoterminową kondycję. W przypadku tych produktów spodziewany zysk liczony jest w perspektywie co najmniej kilkunastu lat" – tłumaczy Jacek Bartkowiak, Prezes Zarządu Ubezpieczenia online.pl.
Polisa inwestycyjna oznacza także szybkie transfery środków pomiędzy funduszami, bez ponoszenia kosztów z tytułu potrąceń, związanych z podatkiem od zysków kapitałowych. Transfery nie wymagają formalności, zmiany funduszy w PLN odbywają się od dwóch do czterech dni, w obcych walutach – do siedmiu. Posiadanie polisy inwestycyjnej pozwala odroczyć w czasie płatność podatku od zysków kapitałowych, podatek Belki dotyczy inwestora tylko w momencie wypłaty środków z rachunku. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w ramach funduszy parasolowych proponują rozwiązanie, które także pozwala odroczyć termin płatności podatku Belki przy konwersji środków. Ale w tym przypadku transfery można wykonywać tylko w ramach subfunduszy, prowadzonych przez jednego zarządzającego.
Decydując się na zakup polisy inwestycyjnej, część środków można ulokować w fundusze z gwarantowaną stopą zwrotu, większość z nich ma charakter bezpieczny i pozwalają zarabiać od 1 do 3% ponad inflację. Niektóre z Zakładów Ubezpieczeń oferują także akcyjne fundusze gwarantowane, które mogą osiągać zyski o wiele większe niż fundusze bezpieczne.
Przeczytaj także:
Ubezpieczenia inwestycyjne: fakty i mity
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
polisa inwestycyjna, fundusz z ubezpieczeniem, polisy inwestycyjne, ubezpieczenia inwestycyjne, ubezpieczenie na życie