Zagraniczne TFI odnotowały spadek aktywów
2008-04-23 18:18
© fot. mat. prasowe
Na 200 mln PLN lub na 7,2 proc. podliczyła spadek wartości aktywów funduszy zagranicznych działających w Polsce firma Analizy Online. To drugi spadek wartości zarządzanych aktywów w ciągu ośmiu miesięcy.
Przeczytaj także: Akcje na GPW jednymi z najtańszych na świecie
Ale zarazem pierwszy tak silny ich spadek, większy niż odnotowany w sektorze krajowych TFI. Aktywa zagranicznych funduszy w I kwartale spadły o 13 proc. z 2,95 mld PLN do 2,57 mld PLN. Nadal więc fundusze zagranicznych towarzystw stanowią znikomą część polskich inwestorów. Z owych 380 mln PLN aktywów straconych przez zagraniczne TFI w I kwartale, 300 mln PLN przypada na fundusze azjatyckie (one zanotowały w marcu trzeci, miesięczny spadek aktywów z rzędu), co Analizy Online wiążą ze spadkami cen akcji na tamtych rynkach. Jednocześnie na spadku wartości aktywów zaważył słabnący dolar, który w marcu stracił 3,7 proc. wobec złotego.SYTUACJA NA GPW
Za nami kolejna - trzecia już z rzędu - sesja spadkowa na GPW. Tym razem obroty nieco wzrosły - podliczono je na 1,1 mld PLN, co zdradza, że stopniowo coraz więcej inwestorów traci cierpliwość i nie chce trzymać akcji. Nadal jednak skala obrotów nie jest na tyle duża, by mówić o rodzącej się panice na rynku. Warto jednak podkreślić, że WIG20 zamknął się dziś poniżej dołka z 14 kwietnia i powoli zbliża się do testu dołka marcowego (okolice 2750 pkt). mWIG i sWIG swoje dołki z marca już przekroczyły i zbliżają się do testów dołków ze stycznia. Warto też zwrócić uwagę, że wycena wielu spółek z WIG20 jest już najniższa od styczniowych dołków, więc trudno się dziwić, że grono optymistów topnieje z każdym dniem. Z każdym dniem coraz bardziej wyraźny staje się brak kapitału na GPW - być może tylko chwilowy, związany z publiczną ofertą Cyfrowego Polsatu, być może problem jest większy (jeśli środki znów wycofują klienci TFI).
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce