Sprzedaż w Chinach najwyższa od 1999 r.
2008-05-13 12:53
W kwietniu sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 22 proc. potwierdzając, że Państwo Środka jest w stanie częściowo uodpornić gospodarkę na światowe spowolnienie.
Przeczytaj także: Tydzień: Inflacja i wzrost gospodarczy w eurolandzie
Dla kontrastu - dziś poznamy sprzedaż detaliczną w USA, która - po odjęciu wydatków na samochody - ma wzrosnąć o 0,3 proc. (m/m) według wyników ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberga wśród ekonomistów. O ile więc największa gospodarka świata pogrąża się w stagnacji, to najliczniejsza spowolnieniu się nie daje. Choć zagrożenia inflacyjne są wspólne dla obydwu - w kwietniu inflacja w Chinach wzrosła do 8,5 proc., po tym jak ceny paliw wzrosły o 45 proc., a żywności o 36 proc. Mimo to, PKB w Chinach wzrósł w I kwartale o 10,6 proc. (wobec 11,6 proc. w 2007 r.).SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowa sesja na GPW nie należała do specjalnie emocjonujących. Amplituda wahań WIG20 wyniosła zaledwie 17 pkt, co miało swoją dobrą stronę. Wzrost na otwarciu sesji został spokojnie dowieziony do jej zakończenia, choć towarzyszyły temu niskie obroty, które na całym rynku akcji podliczono na mniej niż 900 mln PLN. Wartość transakcji podniosły akcje debiutanta - New World Resources, czeskiego holdingu węglowego - przyniosły dodatkowe 48 mln PLN obrotu.
Z innych wydarzeń na sesji warto zwrócić uwagę na 20-proc. wzrost Petrol Invest. Nie jest to pierwsza silna zwyżka tej spółki w ostatnich dniach. Wzrost notowań ropy wyraźnie sprzyja notowaniom spółki nastawionej na wydobycie tego surowca.
Wczoraj podrożały akcje 141. spółek, potaniały 150.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W poniedziałek na Wall Street po informacjach o dużych fuzjach w sektorze mediów oraz informatycznym najlepiej radziły sobie spółki technologiczne i to w dużej mierze im indeksy zawdzięczają udaną sesję. Nasdaq wzrósł najmocniej i zakończył dzień o 1,8 proc. wyżej od piątkowego zamknięcia, DJIA wzrósł o 1 proc. a S&P 500 o 1,1 proc. Lepsze nastroje zapanowały dzięki instytucjom finansowym, prezentującym lepsze wyniki od prognoz (bank HSBC, czy MBIA). Uwaga inwestorów w Europie koncentrowała się na sektorze surowcowym oraz lotniczym, które zaliczyły pierwszą sesję w tym tygodniu do udanych dzięki lekko taniejącej ropie naftowej. W nocy Azja wskazywała sprzeczne sygnały - wzrosły indeksy w Japonii i Korei Płd. Natomiast w Chinach inwestorzy pozbywali się akcji. Dzisiaj czekamy na dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii (m.in inflacja) oraz z USA (sprzedaż detaliczna, wyniki Wal-Mart).
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje

oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce