Dziś PKB i inflacja w strefie euro
2008-05-15 11:46
Niemiecka gospodarka rosła w I kwartale najszybciej od 12 lat - PKB wzrósł o 1,5 proc. w porównaniu do wzrostu o 0,3 proc. w IV kwartale. Oczekiwano, że będzie to 0,7 proc.
Przeczytaj także: Dziś inflacja w Polsce i w USA
W skali roku oznacza to wzrost o 2,6 proc., a oczekiwano, że będzie to 1,8 proc. Dane niemieckiego urzędu statystycznego to dobry prognostyk przed publikacją Eurostatu - dziś poznamy pierwsze szacunki wzrostu gospodarczego w I kwartale. Według aktualnych jeszcze wczoraj prognoz miało to być 0,5 proc. q/q i 1,9 proc. r/r. Dziś również poznamy dynamikę PKB Francji w I kwartale, ale także dane o inflacji w strefie euro, która ma się obniżyć do 3,3 proc. z 3,6 proc. zanotowanych w marcu. Po południu z kolei poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w USA (oczekiwany spadek o 0,2 proc.) oraz napływ kapitału do USA.SYTUACJA NA GPW
Po środowej sesji inwestorzy w Warszawie mogą mieć powody do zadowolenia - WIG20 przy wysokich, jak na ostatnie tygodnie, obrotach wzrósł o 1,1 proc. i znalazł się powyżej 3050 pkt. Znakomicie radziły sobie spółki energetyczne - akcje CEZ oraz Lotos podrożały o ponad 3 proc., a rekordzistą z blisko 6 proc. wzrostem okazał się PGNiG. Tak dobry wynik sesji był rezultatem pozytywnego zaskoczenia inwestorów raportem kwartalnym spółki. Obroty na całym rynku przekroczyły 1,5 mld PLN, z czego ponownie przytłaczająca większość, bo ponad 1,3 mld PLN, przypadła na spółki z WIG20. Niepokoić może kompletny zanik aktywności mniejszych inwestorów oraz spadek indeksu średnich spółek mWIG40 o 0,2 proc.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Głównym indeksom Wall Street udało się przedłużyć wzrostową serię o trzeci dzień w wyniku dobrych danych makro i informacji ze spółek. Inflacja bazowa w kwietniu okazała się niższa od oczekiwań, a publikowane wyniki kwartalne znów pozytywnie zaskoczyły rynek. Jeden z większych banków hipotecznych, Freddie Mac miał mniejszą stratę niż oczekiwano, a detalista Macy’s pochwalił się wyższą sprzedażą. W rezultacie, przy średnich obrotach S&P zyskał 0,4 proc., a Dow Jones 0,5 proc. Warto jednak zauważyć, że wzrosty wspomnianych indeksów były odpowiednio trzykrotnie i dwukrotnie wyższe, zanim w ostatniej godzinie notowań inwestorzy nie zaczęli realizować zysków. To nie najlepszy prognostyk przed najbliższymi sesjami. Nikkei wrósł o 0,9 proc., a Kospi o 2,3 proc. po opublikowaniu wysokich prognoz przez spółki technologiczne Sony i NEC Electronics.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce