eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweCzy angażować własne środki w kredyt hipoteczny?

Czy angażować własne środki w kredyt hipoteczny?

2008-05-19 11:29

Przeczytaj także: Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny? Od czego zacząć?


Co z oszczędnościami przy kredycie?

Takie rozwiązanie powoduje, iż realny dodatkowy koszt kredytu na 100% to około 1000 PLN w skali roku, co miesięcznie daje nam kwotę około 80, 00 PLN. Czy dla takiej oszczędności jest sens pozbywania się gotówki w kwocie 60000?

"Na to pytanie każdy klient musi sobie odpowiedzieć sam, a odpowiedź taka będzie zawsze zależała od indywidualnych priorytetów, jakie każdy z nas zakłada sobie w sprawach finansowych" - mówi Grzegorz Jusiński - "Przedstawione powyżej rozwiązanie nie jest jedynym sposobem wykorzystania „zaoszczędzonego” wkładu własnego. Środki własne można przeznaczyć na modernizację, wykończenie, czy chociażby wyposażenie nieruchomości. Jeżeli zdecydujemy się na większy wkład własny i mniejszy kredyt, to tym samym stajemy przed koniecznością sfinansowania remontu np. środkami z o wiele droższego kredytu gotówkowego i jeszcze droższego kredytu ratalnego na zakup urządzeń AGD".

Często nie chcemy angażować środków własnych, gdy kupujemy nieruchomości w celu ich szybkiej odsprzedaży z zyskiem. Nie ma sensu blokować wtedy naszych rezerw finansowych, mogą być nam potrzebne do innych operacji. Nie angażujemy też środków własnych kupując kolejną już nieruchomość pod wynajem. Zysk z wynajmu z nawiązką pokrywa koszty obsługi kredytu, nawet te zwiększone, wynikające z braku angażowania środków własnych. Ponadto odpowiednio kupiona nieruchomość, w najbliższych latach będzie zyskiwała na wartości, co przyniesie nam dodatkowe korzyści.

"W przypadku osób prowadzących własny biznes, zakup nieruchomości za gotówkę może wpłynąć na spadek zyskowności firmy" – ostrzega Jusiński - "Gotówka najczęściej przeznaczana jest np. na zakup towarów - czym więcej towarów w obrocie, tym większy zysk itd. Kredyt hipoteczny, ze względu na niskie oprocentowanie, jest jednym z najtańszych źródeł finansowania".

Warto posiadać rezerwy pieniężne, dają nam one bowiem bezpieczeństwo finansowe w okresach słabszej koniunktury, będącej na przykład wynikiem utraty źródła dochodu. Umożliwiają nam bezpieczną obsługę kredytu, do momentu odzyskania pełnej płynności finansowej. Co prawda, bank w pakiecie zaoferuje nam ubezpieczenie od utraty źródła dochodu, musimy jednak pamiętać, że jeżeli zajdzie takie zdarzenie, to ubezpieczyciel pomoże nam spłacać kredyt maksymalnie przez dwanaście miesięcy.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: