Fałszywa sprawozdawczość finansowa: jak ją rozpoznać?
2008-05-27 12:13
Przeczytaj także: Ostrzeżenie przed Swiss Invest Ltd.
Sygnał 5
Jeśli spółka zmienia swoją politykę rachunkowości i zaczyna kapitalizować jakieś koszty poprzednio klasyfikowane jako wydatki, może to wskazywać na agresywną politykę kapitalizacji i czytelnik powinien wykorzystać wszystkie sygnały z tego rozdziału do sprawdzenia, czy koszty nie zostały błędnie zaklasyfikowane jako składnik aktywów.
Sygnał 6
Jeśli w przeszłości w rachunku zysków i strat spółki pojawił się specjalny odpis kosztów wynikający z odpisania jakiegoś poprzednio skapitalizowanego kosztu, to należy to uznać za sygnał, że spółka może być agresywna w podejściu do uznawania wydatków i ujmować je raczej jako aktywa niż koszty. (W 1989 roku Cendant Corp. odpisał w koszty skapitalizowany poprzednio koszt nabycia członkostwa, długo przed pojawieniem się spektakularnych problemów spółki w 1997 roku. W 1999 roku American Software musiało odpisać skapitalizowane wcześniej koszty oprogramowania).
Ważne jest zwrócenie uwagi na to, że przy tym szczególnym oszustwie polegającym na księgowaniu kosztów na kontach aktywów trwałych, rozbieżność między gotówką z działalności operacyjnej i zyskiem operacyjnym zazwyczaj jest pomocna tak jak przy wykrywaniu innych oszustw. Powodem jest to, że w sprawozdaniu z przepływów środków pieniężnych przez to oszukańcze posunięcie zawyża się przepływ gotówki z działalności operacyjnej i kwotę wykorzystaną w działalności inwestycyjnej. Dlatego to oszustwo wygląda tak, jakby spółka faktycznie generowała gotówkę w działalności operacyjnej, ale wydawała ją inwestując w rzeczowe aktywa trwałe. Toteż musimy w większym stopniu polegać na poprzednio wymienionych sygnałach tego przekrętu.
fot. mat. prasowe
Więcej przykładów oszustw finansowych wraz z dokładnymi opisami zastosowanych sztuczek księgowych znajdziesz w książce „Bajki w świecie biznesu” Cecila Jacksona (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008). Wszelkie zmiany i uzupełnienia za zgodą Wydawcy. Książkę znajdziesz w księgarni internetowej PWN , wpisując w pole przeglądarki zwrot „bajki biznesu”.
Przeczytaj także:
Uwaga na fraud email. Branża transportowa na celowniku cyberprzestępców
oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN