Rynek NewConnect po 9 miesiącach funkcjonowania
2008-06-05 13:30
Przeczytaj także: Rynek NewConnect po pierwszym półroczu
Kolejna grupa to spółki technologiczne (9 spółek, zarówno technologii tradycyjnych, jak i nowoczesnych) i media (5 spółek). Innymi reprezentowanymi branżami na rynku są m.in. budownictwo, deweloperzy, restauracje i ochrona zdrowia.Zbliżona do reprezentacji ilościowej jest reprezentacja w ujęciu wartościowym mierzona kapitalizacją poszczególnych branż. Największą grupę stanowią spółki branży usług inwestycyjnych (23%) i technologicznej (13%). W przypadku Głównego Rynku akcji, spośród spółek krajowych aż 41% to banki, a następnie spółki paliwowe (11%).
Członkowie rynku
Liczba członków rynku dopuszczonych do działania na rynku NewConnect wynosi 24.
Liczba członków rynku prowadzących działalność operacyjną (tj. członków, którzy zawarli co najmniej 1 transakcję) w maju 2008 r. wyniosła 20 (w kwietniu 2008 r. - 21).
fot. mat. prasowe
W sierpniu 2007 r. w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych SA utworzono fundusz rozliczeniowy zabezpieczający rozliczanie transakcji zawartych w ASO prowadzonym przez GPW, na wzór funduszu dla rynku regulowanego.
Struktura inwestorów
Struktura klientów na rynku NewConnect została zbadana na próbie 8 członków rynku, którzy obecnie generują około 70 % obrotów na rynku NewConnect. Zbadano dane za okres od 1 marca do 30 kwietnia 2008 r.
Większość inwestorów działających na rynku NewConnect to inwestorzy indywidualni, z niewielkim udziałem krajowych inwestorów instytucjonalnych oraz inwestorów zagranicznych. Szacunkowy udział inwestorów indywidualnych w ogólnej liczbie inwestorów z NewConnect wynosi około 90%. Udział krajowych inwestorów instytucjonalnych oraz inwestorów zagranicznych wynosi ok. 10%.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Rynek NewConnect po roku funkcjonowania
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
NewConnect, obroty giełdowe, indeksy giełdowe, notowania giełdowe, Rynek NewConnect