eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 09-13.06.08

Rynki finansowe 09-13.06.08

2008-06-13 18:32

Przeczytaj także: Rynki finansowe 02-06.06.08

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

W skali tygodnia polskie obligacje zyskały kolejnych kilkanaście punktów rentowności, a inwestorzy podliczają straty z tego tytułu. Dopiero piątkowe – popołudniowe – dane o inflacji poprawiły sytuację, co należy interpretować jako skłonność do realizacji zysków. W piątek po południu obligacje 2-letnie dawały 6,87 proc. zysku wobec 6,7 proc. przed tygodniem. Rentowność papierów 10-letnich wyniosła 6,44 proc. (o punkt więcej niż w poprzedni piątek). Rynkowa stopa trzymiesięcznego WIBOR-u wyniosła 6,58 proc. – o punkt wyżej niż tydzień temu.

Zagraniczne rynki

Zwłaszcza początek tygodnia był nerwowy dla posiadaczy amerykańskich obligacji – ich rentowność wzrosła o 50 pkt w ciągu zaledwie dwóch dni, po tym jak szef Fed – Ben Bernanke – uznał za stosowne ogłosić, że zamierza twardo walczyć z inflacją. W piątek sytuacja nieco się zmieniła, kiedy okazało się, że inflacja bazowa nie rośnie tak szybko, jak się obawiano, a nastroje konsumentów wciąż się pogarszają. Na koniec tygodnia rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 2,93 proc. (2,42 proc. w zeszły piątek), a 10-letnich 4,19 proc. (wobec 3,98 proc.).

W Europie inwestorzy wciąż obawiają się podwyżek stóp procentowych w strefie euro (dane o inflacji w poniedziałek), ale zmiany w skali tygodnia widoczne są tylko przy papierach o dłuższym terminie wykupu. Rentowność 2-letnich obligacji niemieckiego rządu spadła o 4 pkt do 4,63 proc., a 10-letnich wzrosła do 4,64 proc. (z 4,43 w zeszły piątek).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Ubiegły tydzień przyniósł na warszawski parkiet kontynuację dość silnych spadków. Po trzech fatalnych sesjach na jego rozpoczęciu główne indeksy traciły już ponad 6 proc., i do piątkowego zamknięcia udało się odrobić zaledwie niewielką część strat. Impulsem do tej przeceny było pogorszenie nastrojów na giełdach zagranicznych, w wyniku którego indeksy poprawiły styczniowe dołki i zeszły najniżej od blisko 2 lat. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że na rynku mieliśmy małą panikę, kiedy tak stabilne podmioty, jak KGHM, czy PKN Orlen, traciły we wtorek grubo ponad 4 proc. W dalszej części tygodnia sytuacja uspokoiła się, w czym pomogły lepsze od oczekiwań dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA oraz nieznacznie odbiegające od konsensusu publikacje inflacji w Polsce i za oceanem. W przyszłym tygodniu wygasają kontrakty terminowe, więc wysoka zmienność może się utrzymać, co po części jest związane z niskimi obrotami. W minionym tygodniu podliczono je na szerokim rynku na 5 mld PLN.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: