Strefa euro: inflacja najwyższa od 1992r.
2008-06-16 19:20
Przeczytaj także: Jakie wynagrodzenia i produkcja w Polsce?
Pozytywne rozpoczęcie tygodnia na giełdach w Azji (japoński NIKKEI zyskał 2,7 proc.) pozwoliło przekonać inwestorów w Europie do zakupów, ale początkowy dość umiarkowany optymizm zażegnały dane o szybkim wzroście cen w strefie euro (3,7 proc. r/r) oraz kolejna próba poprawiania rekordów na wykresie ropy naftowej. Do tego dołączyły rekomendacje sprzedaży akcji spółek z sektora detalicznego Danone oraz Unilever wydane przez analityków banku UBS oraz duża przecena papierów linii lotniczych - British Airways tracił za sprawą wysokich kosztów paliwowych ok. 6 proc.. O godz. 16.00 CAC40 spadał o 0,8 proc., FTSE o 0,4 proc., a BUX o 1,0 proc.. Na minusach otworzyły się również giełdy za oceanem - DJIA stracił 0,6 proc., S&P 500 o 0,5 proc., a Nasdaq o 0,2 proc.. Odczyt nowojorskiego indeksu obrazującego kondycję sektora produkcyjnego okazał się gorszy od oczekiwań i wskazuje na spowolnienie gospodarki (-8,7 pkt. wobec oczekiwanych -2 pkt).WALUTY
Euro umocniło się w stosunku do dolara po tym jak spotkanie ministrów G8 nie wywarło presji na USA aby zadbała o wartość amerykańskiej waluty. Jego kurs odbił się od poziomu 1,54 USD i zyskał dzisiaj 0,8 proc. podchodząc dolara wyżej. Umocnieniu wspólnej waluty pomogła również wyższa od prognoz majowa inflacja w strefie euro, która wzrosła do 3,7 proc. z 3,3 proc. miesiąc wcześniej. Wprawdzie nie można przesądzać podwyżek stóp procentowych na podstawie jednej danej, jednak narastająca presja inflacyjna powinna zmusić ECB do zaciskania polityki monetarnej w najbliższych miesiącach.
Osłabienie amerykańskiej waluty za granicą umocniło złotego na naszym podwórku, pomimo że niższa dynamika wynagrodzeń w maju zmniejsza presję na RPP jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych. Kurs USD spał o 0,7 proc. do 2,19 PLN, natomiast EUR i CHF o 0,1 proc. do odpowiednio 3,39 PLN i 2,10 PLN. W ostatnim miesiącu wahania walut europejskich uspokoiły się do blisko rekordowo niskich poziomów. Fundamenty sugerują, że trend aprecjacji złotego będzie kontynuowany, ale rynek potrzebuje impulsu do wybicia z tej konsolidacji.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce