eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSprzedaż detaliczna pod lupą RPP

Sprzedaż detaliczna pod lupą RPP

2008-06-23 10:54

Sprzedaż detaliczna pod lupą RPP

© fot. mat. prasowe

Piątkowa sesja podobnie jak pozostałe w minionym tygodniu przyniosła umocnienie polskiej waluty. Kurs EUR/PLN zbliżył się do ważnej bariery na poziomie 3,36 natomiast kurs USD/PLN zatrzymał spadki w okolicach ważnego przedziału wsparć 2,14- 2,15.

Przeczytaj także: Kurs złotego coraz silniejszy

RYNEK KRAJOWY


Naszym zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych dniach wartość europejskiej waluty nadal będzie spadać. W takim przypadku po pokonaniu wspomnianego wcześniej wsparcia realny stanie się spadek kursu EUR/PLN nawet poniżej poziomu 3,35. Mniej klarowna sytuacja panuje na parze USD/PLN W tym wypadku większe znacznie od fundamentalnych informacji z Polski ma zachowanie pary EUR/USD. Początek dzisiejszej sesji przyniósł umocnienie dolara w stosunku do euro, co przełożyło się na wzrost kursu USD/PLN. Istotne dla inwestorów na rodzimym rynku będą jutrzejsze dane o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia w maju. Odczyt tych danych będzie miał duży wpływ na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Co prawda podwyżka stóp na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się już jutro i potrwa do środy, jest niemal pewna, jednak inwestorzy szacują obecnie szanse na kolejne tegoroczne podwyżki kosztu pieniądza. W dłuższym terminie należy pamiętać, że kursy USD/PLN oraz EUR/PLN znajdują się w trendzie spadkowym i obecnie nie ma żadnych przesłanek do zmiany tej sytuacji. Oczywiście ze względu na duże wyprzedanie rynku mogą pojawić się korekcyjne wzrosty kursów, jednak ich zasięg nie powinien być duży.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Kurs EUR/USD podczas piątkowej sesji amerykańskiej oraz na dzisiejszej sesji azjatyckiej konsolidował się nieco powyżej poziomu 1,5600. W godzinach porannych naszego czasu obserwowaliśmy spadek kursu tej pary walutowej do 1,5560. Z większymi zmianami rynek wstrzymuje się w oczekiwaniu na publikację indeksu klimatu gospodarczego instytutu Ifo z Niemiec. Zostanie on przedstawiony o godz 10.00. W ostatnim czasie po jego publikacji na rynku walutowym następowały silne ruchy. W maju okazał się on wyższy od oczekiwań co dało impuls do dynamicznego wzrostu kursu EUR/USD. Obecnie rynek oczekuje, że wskaźnik ten osiągnie w czerwcu poziom niższy od wyniku z poprzedniego miesiąca (prognozuje się 102,3 pkt, poprzednio 103,5 pkt). Jeśli rzeczywisty odczyt będzie odbiegał od wspomnianych prognoz, podobnie jak po poprzednich publikacjach na rynku walutowym mogą nastąpić dość dynamiczne zmiany. Kiepski odczyt indeksu zaufania inwestorów instytutu ZEW z Niemiec, który został przedstawiony we wtorek wskazuje, iż nastroje w tym kraju nie są najlepsze w związku z czym indeks Ifo może również wypaść poniżej oczekiwań. Jednak nie można tego stwierdzić z dużą pewnością, gdyż w ostatnich miesiącach korelacja pomiędzy tymi dwoma wskaźnikami nie była zbyt duża.

Jeśli wspomniane dane dadzą impuls do spadku wartości euro względem dolara, najbliższym wsparciem dla kursu tej pary walutowej, który może powstrzymać go od dalszej zniżki jest poziom 1,5500 a kolejnym 1,5400. Od góry silne ograniczenia znajdują się na poziomach 1,5650 oraz w pobliżu 1,5800.

Oprócz wspomnianych doniesień ze strefy euro poznamy dziś wstępny odczyt wskaźnika PMI dla sektora usług oraz sektora produkcyjnego. Dla obu tych sfer działalności oczekuje się wyniku gorszego niż w poprzednim miesiącu. Dane te będą miały prawdopodobnie mniejszą siłę oddziaływania na rynek walutowy niż indeks Ifo, jednak jeśli będą wykazywać podobną do tego wskaźnika tendencję, skala zmian w notowań walut prawdopodobnie ulegnie zwiększeniu.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: