USA: spadła sprzedaż nowych domów
2008-06-25 18:21
© fot. mat. prasowe
W ujęciu 12-miesięcznym sprzedaż nowych domów w maju spadła w USA do 512 tys. wobec 525 tys. zanotowanych w kwietniu, a więc o 2,5 proc. Spadek był zgodny z oczekiwaniami.
Przeczytaj także: Decyzja RPP w centrum uwagi
Nadal nie ma więc symptomów poprawy na rynku nieruchomości w Stanach, bo jednym z nich mogłoby być ożywienie transakcji. Mimo, że ceny nowych domów są średnio o 5,7 proc. niższe niż przed rokiem i wynoszą 231 tys. USD (499 tys. PLN), chętnych do kupna wciąż brakuje, a według innych danych spadek cen wyniósł nawet 15,3 proc. Nie mniej ograniczenie popytu ma swoje dobre strony. Liczba domów gotowych do zamieszkania, a nie sprzedanych spadła do 182 tys., natomiast wydłużył się czas, jakiego potrzebują deweloperzy by sprostać temu niewielkiemu popytowi przy obecnych poziomach sprzedaży. Dołek na tym rynku wydaje się być więc bliski do osiągnięcia.SYTUACJA NA GPW
Dzisiejsze notowania były wierną kopią wczorajszego zachowania rynku. Mieliśmy zatem wzrost na otwarciu, zatrzymany w przypadku WIG20 na tym samym poziomie, co wczoraj (2666 pkt), po godzine spadek cen, ale niezbyt bolesny i minimalną poprawę nastrojów w końcówce, która pozwoliła zakończyć notowania o 0,3 proc. wyżej niż we wtorek (w przypadku WIG20). Obroty wyraźnie spadły - podliczono je na niewiele ponad 700 mln PLN na całym rynku akcji. W gruncie rzeczy możemy mówić o kolejnym straconym dniu, bo na rynku niewiele się działo. Inwestorzy czekają albo na dzisiejszą decyzję FOMC w USA, albo na koniec półrocza i kwartału, ale jakie by nie były motywy tego wyczekiwania, nie zmienia to faktu, że rynek stabilizuje się na niskich poziomach, nie wychylając się zanadto w żadną stronę.
Podrożały akcje 119. spółek, potaniały 169.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce