Niższe ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii
2008-07-01 11:05
© fot. mat. prasowe
Mieszkania w Wielkiej Brytanii potaniały w czerwcu najsilniej od 1992 r. Średnia cena mieszkania w Wielkiej Brytanii spadła w czerwu 2008r. o 6,3 proc. w stosunku do czerwca 2007r., natomiast w porównaniu z majem br. była niższa o 0,9 proc.
Przeczytaj także: Japonia: stabilny system finansowy
Oznacza to, że rynek nieruchomości jest o krok od podobnych problemów z jakimi borykają się obecnie Stany Zjednoczone, gdzie z miesiąca na miesiąc rośnie liczba niespłacanych kredytów hipotecznych. W ponury obraz wpisują się także dane o spadku ilości nowych wniosków o kredyty hipoteczne do poziomu sprzed dziewięciu lat oraz najniższe zaufanie konsumentów do gospodarki od 18 lat.SYTUACJA NA GPW
W poniedziałek warszawskie indeksy nie dotrzymały kroku innym giełdom europejskim i traciły na wartości. Indeks średnich spółek mWIG40 spadł o 1,3 proc., a WIG20 po spadku o 0,3 proc. zakończył dzień najniżej od czerwca 2006 r. Działo się tak głównie za sprawą silnej przeceny Getin Holdingu oraz spółek z sektora budowlanego (Polimex - Mostostal, PBG). Dobrze trzymały się największe banki i spółki paliwowe, którym pomogły kolejne rekordy cenowe ropy naftowej na światowych rynkach surowcowych. Długo oczekiwany debiut Azotów Tarnów zdecydowanie nie należał do udanych - emisja cieszyła się umiarkowanym zainteresowaniem instytucji finansowych i domknęła się praktycznie dzięki zakupom pakietów akcji przez spółki z udziałem Skarbu Państwa (PGNiG oraz Ciech, który zamierza być jednym z głównych konsolidatorów branży chemicznej).
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Spokojne zakończenie kiepskiego półrocza - tak w jednym zdaniu można podsumować poniedziałkową sesję na Wall Street. Inwestorzy świadomi realiów gospodarczych nie byli zbyt skłonni do kupowania akcji, wyjątkiem były papiery koncernów paliwowych, które zarabiają więcej dzięki drogiej ropie. W Azji we wtorek popytowa strona rynku również nie miała zbyt wiele do powiedzenia i Nikkei tracił na wartości dziewiątą sesję z rzędu (tym razem 0,1 proc.), co jest najdłuższą serią od czterech lat. Nastroje wśród japońskich przedsiębiorców są najgorsze od czterech lat, ponieważ komplikują się warunki konsumentów na największych zagranicznych rynkach zbytu.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce