Silna polska waluta ułatwi wakacje za granicą
2008-07-09 11:05
© fot. mat. prasowe
Rekordowo silny złoty sprzyja wakacyjnym wyjazdom za granicę. Polski złoty jeszcze nigdy nie był tak mocny - obecnie euro można kupić za mniej niż 3,29 PLN, dolar kosztuje mniej niż 2,10 PLN, a frank 2,03 PLN.
Przeczytaj także: W czerwcu aktywa TFI spadły o 8,4 mld
Trudno wyobrazić sobie lepsze warunki do zagranicznych podróży, zwłaszcza, że ceny w Polsce wcale nie są najniższe. Dziennik "Polska" informuje, że za dwutygodniowy pobyt w trzygwiazdkowym kurorcie w Egipcie zapłacimy mniej niż za porównywalne wakacje w Kołobrzegu, a kempingi w Chorwacji są nawet o połowę tańsze niż nad Bałtykiem. Z usług biur podróży skorzysta o 20-30 proc. więcej Polaków niż przed rokiem.SYTUACJA NA GPW
Wtorkowa sesja miała nieco odmienny przebieg niż większość ostatnich notowań - WIG20 otworzył się bardzo nisko i przez resztę dnia zdołał podciągnąć się o 0,6 proc. powyżej kreski. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do odwrotnego zachowania indeksu największych spółek - wysokiego otwarcia i powolnego spadania. We wtorek wbrew niesprzyjającemu otoczeniu zagranicznemu (silne spadki w Europie) rósł jedynie WIG20, natomiast dotkliwe straty pogłębiały małe i średnie spółki (mWIG40 i sWIG80 spadły o 1,5 proc.). Korekta ceny ropy naftowej pomogła zyskać na wartości polskim koncernom paliwowym kupującym surowiec za granicą (Lotos wzrósł o 4,5 proc., PKN Orlen o 4,1 proc.). Na drugim końcu znalazła się Agora, której papiery były o 5 proc. tańsze niż dzień wcześniej ponieważ w tym tygodniu na rynek trafią akcje pracownicze i w związku z tym inwestorzy obawiają się o nadmierną podaż.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Ben Bernanke dał we wtorek jasny sygnał, że rynki finansowe potrzebują większej pomocy niż wcześniej zakładano i FED jest gotów przedłużyć bankom inwestycyjnym dostęp do taniego pieniądza do 2009 r. oraz rozszerzyć pomoc na inne instytucje finansowe , które mocno ucierpiały na kryzysie kredytowym. Rynek akcji odebrał to jako zapowiedź lepszych wyników - branżowy indeks sektora finansowego wzrósł o 5,9 proc. Krótka pamięć inwestorów (podobny optymizm towarzyszył otwarciu okienka z tanim kapitałem w pierwszym kwartale) rodzi obawy, że kolejny zimny prysznic może przyjść wraz z opublikowaniem wyników za drugi kwartał, ale póki co indeksy rosną również dzięki spółkom transportowym i liniom lotniczym. W Japonii po udanym otwarciu NIKKEI zdołał obronić część wzrostów i zakończył dzień o 0,1 proc. wyżej niż w poniedziałek.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce