eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSłabe wyniki Ford Motor Company

Słabe wyniki Ford Motor Company

2008-07-25 11:04

Słabe wyniki Ford Motor Company

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W II kw. 2008 r. Ford Motor Company odnotował 8,7 mld USD straty - najwięcej w 105-letniej historii firmy.

Przeczytaj także: Ustawa kominowa nie przejdzie?

Producent samochodów działający od ponad stu lat wyraźnie nie radzi sobie w obecnych warunkach rynkowych i zapowiada zmianę strategii. Szczególną bolączką firmy jest amerykański rynek, gdzie do niedawna konsumentów interesowały głównie duże, luksusowe samochody. Od kilku lat ten trend słabnie i najbardziej opłacalne z punktu widzenia producenta samochody znajdują coraz mniej nabywców. W czerwcu sprzedaż prestiżowych Fordów była o 24 proc. niższa niż przed rokiem. Do 2012 Ford wprowadzi do USA 6 modeli mniejszych aut z Europy (np. Ford Focus ma zastąpić Explorera), a w restrukturyzacji mają pomóc cięcia płac i masowe zwolnienia pracowników.

SYTUACJA NA GPW


Początek czwartkowej sesji nie dawał jeszcze sygnałów do sprzedawania akcji - indeksy rozpoczęły dzień w okolicach poziomów z poprzednich notowań, mimo ok. 1-proc. spadków za granicą. Po południu jednak szanse na kontynuację najsilniejszego jednorazowego ruchu w górę zmalały i inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. WIG oraz WIG20 spadły o mniej niż 1 proc. przez papiery spółek surowcowych: KGHM (-5 proc.), Lotosu (-4,2 proc.) oraz CEZ (-3,3 proc.). Przed głębszymi stratami broniły dwa największe banki z rodzimego parkietu - PKO BP i Pekao, których akcjami handlowano bardzo aktywnie, a wartość transakcji dokonanych tylko na tych walorach przekroczyła 1,2 mld PLN. Tak wielkie zainteresowanie polskimi bankami można tłumaczyć wycofywaniem się zagranicznych inwestorów z sektora energetycznego na rynkach wschodzących (głównie w Rosji).


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Na oceanem inwestorzy nie mogli dłużej ignorować rozczarowujących wyników spółek oraz pogarszającej się sytuacji gospodarczej i wyprzedawali akcje niemal tak dynamicznie, jak jeszcze kilka dni temu je kupowali. Zarówno DJIA, jak również indeks szerokiego rynku S&P500, spadły w czwartek o ponad 2,3 proc., a sesja w Azji nie wyglądała ani o odrobinę lepiej. Zmiany wywołane na całym świecie drogą ropą są na tyle głębokie, że linie lotnicze redukują liczbę połączeń, a producenci samochodów przestawiają się z najbardziej rentownych aut ciężarowych na mniejsze i bardziej oszczędne modele. W Europie inwestorzy będą obserwować w piątek dane z Wielkiej Brytanii, gdzie poznamy tempo wzrostu PKB w II kwartale, ale wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej pokazują, że konsumenci w czerwcu zaciskali pasa.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: