GPW: atrakcyjne notowania giełdy tureckiej
2008-08-11 20:06
© fot. mat. prasowe
Indeks giełdy tureckiej, który zapoczątkował wzrost 1 lipca zyskał w minionym miesiącu 20,3 proc. Zarobiły też fundusze z dużą ekspozycją na akcje sektora finansowego.
Przeczytaj także: Inflacja w Polsce w środę
Najwyższą w minionym miesiącu stopę zwrotu osiągnął - według zestawienia przygotowanego przez Analizy Online - fundusz Fortis L Fund Equity Turkey, który w przeliczeniu na złote zarobił 17,59 proc. Mimo świetnego wyniku, w tym okresie w skali 12 miesięcy ten sam fundusz notuje prawie 37 proc. straty, bessa na giełdzie tureckiej ma bowiem burzliwy charakter, to samo dotyczy też korekt wzrostowych. Kolejne dwa miejsca zajęły fundusze inwestujące w akcje spółek sektora finansowego w naszym regionie Europy. Fundusze ING i Skarbca zarobiły odpowiednio 12,3 i 9,7 proc. w lipcu, korzystając z poprawy notowań banków (widocznej szczególnie w Turcji). Na liście 20 najlepszych funduszy w lipcu tylko trzy to zagraniczne fundusze akcji, których zyski "zjadło" umocnienie złotego.SYTUACJA NA GPW
Na warszawskim parkiecie w poniedziałek inwestorzy nie palili się do handlu i biorąc pod uwagę zbliżający się długi weekend możemy założyć, że niskie obroty będą towarzyszyć nam także podczas kolejnych sesji. Wartość akcji, które na całym rynku zmieniły właścicieli wyniosła niespełna 730 mln PLN, co nawet jak na środek wakacji jest kiepskim wynikiem. Najważniejsze indeksy przez cały dzień zyskiwały na wartości i na koniec dnia WIG znalazł się 0,7 proc. powyżej kreski, a WIG20 wzrósł o 0,9 proc. Spośród największych spółek najlepiej radziły sobie banki (BZ WBK, Getin czy BRE Bank), nieźle zachowywały się także papiery KGHM. Miedziowy konglomerat opublikuje w tym tygodniu wyniki kwartalne, które dzięki wysokim cenom metali w II kw. 2008 r. mogą okazać się bardzo dobre. Od dłuższego czasu na niekorzyść spółki przemawia kurs walutowy oraz widmo spowolnienia gospodarczego na najważniejszych rynkach.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce