USA: ceny producentów wzrosły o 1,2%
2008-08-19 19:32
© fot. mat. prasowe
Ceny producentów w Stanach wzrosły w lipcu o 1,2 proc. - dwa razy bardziej niż oczekiwano. Nawet oczyszczone z cen paliw wzrosły o 0,7 proc. (oczekiwano 0,2 proc.).
Przeczytaj także: USA: rynek nieruchomości nadal słaby
Przy słabnącej gospodarce taki wzrost cen potwierdza scenariusz stagflacji i może wymusić podwyżki stóp procentowych. W ujęciu rocznym ceny produkcji wzrosły bowiem aż o 9,8 proc., a inflacja bazowa producentów wyniosła 3,5 proc. Jednocześnie podano także dane z rynku nieruchomości - liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła aż o 17,7 proc. w stosunku rocznym (oczekiwano spadku o 13,4 proc.), liczba budów rozpoczętych zmniejszyła się o 11 proc. (w ujęciu 12-miesięcznym) wobec oczekiwanego spadku o 9,7 proc. To najmniejsza liczba rozpoczętych budów od 17 lat i sygnalizuje, że rynek ten nie jest nawet blisko zakończenia słabego okresu.SYTUACJA NA GPW
Pierwsza część sesji dawała jeszcze nadzieję inwestorom, że to nie koniec wzrostowej korekty na GPW - główne indeksy walczyły o pozostanie powyżej ważnych poziomów, ale po zakończeniu notowań WIG20 znalazł się grubo poniżej 2600 pkt., a WIG nie obronił 40 tys. pkt. Z punktu widzenia analizy technicznej średnia z 50 notowań zadziałała skutecznie jako opór i perspektywy na najbliższe dni nie rysują się w różowych barwach. Można pocieszać się, że niewielkie obroty nie potwierdziły silnej przeceny na warszawskim parkiecie, ale przeciwnicy tej tezy od razu zwrócą uwagę, że aktywność inwestorów spadała z sesji na sesję już od początku sierpnia, co przemawiało za brakiem wiary w utrzymanie wzrostów rozpoczętych w połowie lipca. We wtorek najmocniej taniały papiery spółek z grupy Ryszarda Krauze - akcje Biotonu i Polnordu przeceniono o 7,5 proc., co należy wiązać z informacjami o sprzedaży udziałów firmie biotechnologicznej za ok. 450 mln PLN.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce