Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii bez zmian
2008-09-05 12:45
Wczorajsze decyzje banków centralnych były zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w strefie euro oprocentowanie pozostawiono bez zmian.
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Konferencja prasowa prezesa ECB była lekkim zaskoczeniem dla rynku – Trichet mocno podkreślał zagrożenia inflacyjne i możliwości wystąpienia efektu drugiej rundy (spirali płacowo-cenowej), który już zaczął pojawiać się w Europie. Zatem ci, którzy liczyli, że bank centralny będzie stymulował gospodarkę obniżkami, mogli się jednak mylić. Takie wypowiedzi Trichet’a mogą pomóc euro, szczególnie jeżeli dzisiejsze dane z USA będą słabsze. Trzeba jednak podkreślić, że sprzedaż par EURUSD czy GBPUSD w ostatnich tygodniach wynika raczej ze słabości gospodarek europejskich niż z siły USA.Dzisiaj jedna z najważniejszych publikacji na rynku - raport z rynku pracy USA, którego najważniejsze elementy to zmiana liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym oraz stopa bezrobocia. Od miesięcy liczba miejsc pracy znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym – również dziś rynek oczekuje spadku, konsensus waha się w przedziale -150 tys / -60tys. Ostatnie dane wykazały siódmy miesiąc spadków z rzędu. Zwykle w sektor usługowy jest ostatnim, który zaczyna tracić miejsca pracy, zanim gospodarka wejdzie w recesję i tak właśnie było przy okazji ostatniej publikacji.
Dzisiejsze dane mogą potwierdzić ten kierunek. Dolar jest obecnie mocno wykupiony i nawet lepsze dane mogą przyczynić się do jego korekty na zasadzie „kupuj plotkę, sprzedaj fakt”. Niezwykle istotna jest stopa bezrobocia, rynek oczekuje wartości w przedziale 5.7-5.9%. Wynik powyżej tego przedziału będzie negatywny wydźwięk. Wczorajsze zachowanie giełdy wskazuje, że rynek nie spodziewa się dobrego raportu – nie było wielu chętnych do zajmowania długich pozycji przed publikacją, o czym świadczą 3-procentowe spadki indeksów.
Złoty w dalszym ciągu pozostaje słaby, wydaje się że mamy do czynienia z odwróceniem większego trendu i dobrą strategią może być kupno USDPLN i EURPLN na zejściach. Rynek wyraźnie przestał wyceniać dalsze podwyżki oprocentowania.
Najważniejsze wiadomości
- US: Bezrobocie tygodniowe: 444k wobec oczekiwań na poziomie 420k. Poprzednia wartość: 429k (rewizja z 425k).
- US: Raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym: -33k wobec prognoz na poziomie -30k. Poprzedni odczyt 9k.
- US: Jednostkowe koszty pracy spadły w II kwartale o 0,5% wobec oczekiwań na poziomie 0%. Poprzednia wartość: 1,3%.
- E-Z: Decyzją ECB główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 4,25%.
- E-Z: Sprzedaż detaliczna w lipcu: -0,4%m/m i -2,8%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,1%m/m i -0,6%r/r. Poprzednia wartość: -2,1%m/m i -3,1%r/r.
- UK: Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 5,0%.
- GE: Zamówienia w przemyśle:-1,7%m/m i -0,7%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,3%m/m i -2,2%r/r. Poprzednia wartośc: -2,6%m/m i -6,0%r/r (rewizja z -2,9%m/m i -6,1%r/r).
- US: Indeks ISM z sektora usług ukształtował się w sierpniu na poziomie 50,6pkt. Wobec prognoz na poziomie 49pkt,.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Eurodolar – niedaleko silnych oporów
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)