Dziś decyzja RPP i sprzedaż detaliczna
2008-12-23 10:21
© fot. mat. prasowe
Rada Polityki Pieniężnej zdąży poznać najnowsze dane makro zanim podejmie i ogłosi swoją decyzję co do stóp procentowych, bowiem dane o sprzedaży detalicznej będą publikowane już o 10-tej.
Przeczytaj także: Stopy procentowe pójdą w dół
Ekonomiści oczekują, że sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 6,5 proc. r/r ale też spadła o 5,4 proc. w porównaniu do października. Spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca można wytłumaczyć mniejszą liczbą dni na zakupy (dwa dni świąt wykluczyły z rynku sieci handlowe), ale decyduje oczywiście powściągliwość zakupowa Polaków w obliczu spowolnienia gospodarczego i pogorszenia warunków na rynku pracy. Najpewniej w grudniu będziemy mieli jeszcze dodatnią dynamikę wydatków detalicznych, ale w kolejnym roku może być z tym już różnie. Polacy będą ciąć wydatki na dobra luksusowe i trwałego użytku i zapewne więcej oszczędzać. Czy RPP weźmie to dziś pod uwagę? Rynek oczekuje cięcia o 50 pkt.SYTUACJA NA GPW
Trudno rozpisywać się o wczorajszej sesji, skoro w gruncie rzeczy trwała ona przez półtorej godziny. WIG20 zaczął sesję w okolicach 1800 pkt, a 90 minut później był już w okolicach 1750 pkt i tutaj wynik sesji się ustalił. Kolejne długie godziny bezruchu były już tylko wyczekiwaniem na końcowy fixing, który zresztą też niewiele zmienił. Cóż, święta za pasem, obowiązków wiele, a powodów do tego by intensywnie handlować akcjami nieco mniej (choćby dlatego, że nie ma z kim). Zapewne w takiej świątecznej atmosferze dotrwamy aż do 5 stycznia. Giełda przypomina, że 2 stycznia rynek nie pracuje, a w sylwestra według skróconego harmonogramu. Wczoraj podrożały akcje 85 spółek, potaniały 210. Obroty podliczono na 570 mln PLN.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Także w Stanach Zjednoczonych atmosfera świąteczna zaczyna się udzielać inwestorom, choć Amerykanom daleko do naszej kultury spowalniania obrotów - wczoraj obroty na NYSE spadły o 15 proc. w porównaniu do średniej z ostatnich trzech miesięcy. Razem z obrotami spadały też indeksy - przeceniano akcje koncernów samochodowych, producentów nawozów (Monsanto) czy ubezpieczeniowych. Dominują opinie, że kryzys będzie jeszcze wpływał na notowania. Szczególnie ostro inwestorzy potraktowali General Motors, bo nie wierzą, że spółka jest w stanie cokolwiek zrobić i poprawić swoją sytuację w krótkim czasie, a tego wymaga porozumienie z rządem. Agencja S&P uważa, że prawdopodobieństwo bankructwa GM wzrosło. Na rynkach azjatyckich także dominowały dziś spadki, a japoński parkiet nie pracował.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami