Inflacja w Wielkiej Brytanii - dzisiaj dane
2009-01-20 12:18
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W dalszym ciągu awersja do ryzyka pozostaje czynnikiem dominującym na rynkach, co sprzyja umacnianiu się zarówno waluty amerykańskiej jak i waluty japońskiej. Mniejszy popyt na ryzyko powoduje presję na waluty wyżej oprocentowane takie jak na przykład GBP. Brytyjski sektor bankowy pozostaje niestabilny, a pakiety ratunkowe proponowane przez rząd brytyjski zdają się przechodzić bez większego echa.Dodatkowo w dniu dzisiejszym zostaną opublikowane dane na temat inflacji CPI z Wielkiej Brytanii. Analitycy oczekują silnego wyhamowania presji inflacyjnej, co może skłonić Bank Anglii do kolejnych obniżek stóp procentowym, a w związku z tym wpływać negatywnie na walutę brytyjską.
Na rynku krajowym w dalszym ciągu utrzymuje się nieciekawa sytuacja. Złoty osłabia się dość gwałtownie w stosunku do euro i dolara. Silna przecena nastąpiła po tym, jak JP Morgan i Morgan Stanley obniżyły prognozy PKB Polski w 2009r. Ponadto zdaniem Komisji Europejskiej tempo wzrostu gospodarczego Polski spadnie do 2,0% w bieżącym roku i wyniesie 2,4% w 2010r. Jak na razie wiele czynników przemawia za kontynuacją osłabienie polskiej waluty. Jeśli dzisiejsze dane o produkcji z Polski okażą się słabsze od prognoz rynkowych, to tylko doleje oliwy do ognia, mając na uwadze utrzymujący się w ostatnim czasie słabszy sentyment do rynków wschodzących i odpływ kapitału z tych regionów.
Dzisiaj głównym wydarzeniem będzie oficjalna nominacja Baracka Obamy na 44 prezydenta USA. Warto obserwować zachowanie rynków akcji i to, czy wpłynie to na poprawę nastrojów wśród inwestorów. Istotne będą również publikowane dane na temat indeksu ZEW z Niemiec oraz dane z Polski na temat inflacji PPI i produkcji przemysłowej. Słabe odczyty mogą przesadzić o większym cięciu stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP. Zdaniem Haliny Wasilewskiej-Trenkner Rada powinna jednak być ostrożną z kolejnymi obniżkami, które nie powinny być większe niż 25pb, dbając o utrzymanie niskiego poziomu inflacji.
Najważniejsze wiadomości
- US: Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan : 61.9pkt., prognoza: 59.0pkt.
- PL: JP Morgan skorygował w dół progozy PKB dla regionu Europy Centralnej, w tym dla Polski do 0,0% r/r
- PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw r/r: 2.3%, prognoza: 2.6%
- CA: Indeks cen nowych domów: 0.7%, wartość poprzednia: 1.5%.
- HU: Decyzja w sprawie stóp procentowych: 9.50%, prognoza: 9.50%, wartość poprzednia : 10.00%
- PL: Zdaniem wasilewskiej;Trenkner skala osłabienie złotego nie jest uzasadniona fundamentalnie.
- JP: Produkcja przemysłowa :;8,1%m/m wobec ;3,1% w poprzednim okresie. Rok do roku produkcja spadła o 16,6%.
- PL: Przeciętna płaca r/r: 5.4%, prognoza: 6.9%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.