eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePolska waluta - tydzień osłabienia

Polska waluta - tydzień osłabienia

2009-01-23 19:45

Przeczytaj także: Rynek walutowy 19-23.01.09

Rynek międzynarodowy


Najbardziej wartym uwagi wydarzeniem na światowym rynku walutowym było w ostatnich dniach dynamiczne osłabienie funta brytyjskiego. Kurs GBP/USD na przestrzeni ostatniego tygodnia spadł aż o blisko 10% i zszedł do najniższego poziomu od 1985 r. (1,3500). Para EUR/GBP zwyżkowała o ok. 7% w okolice 0,9500. Pierwszy silny impuls do wyprzedaży funta dała podana w poniedziałek informacja o tym, że jeden z największych brytyjskich banków – Royal Bank of Scotland mógł w minionym roku osiągnąć nawet 28 mld funtów straty, co byłoby najgorszym wynikiem w historii sektora korporacyjnego Wielkiej Brytanii. Kłopoty rynku usług finansowych mogą być tam szczególnie silnie odczuwalne, gdyż stanowi on aż ok. 40% brytyjskiej gospodarki. Nastrojów wokół tamtejszego sektora bankowego nie zdołał poprawić nawet kolejny plan pomocy przygotowany dla niego przez rząd, opiewający na kwotę 50 mld EUR. Inwestorzy uznali, iż może okazać się on niewystarczający wobec olbrzymiej skali problemu. W dalszej części tygodnia deprecjacja funta była kontynuowana ze względu na obawy uczestników rynku o to, jak wypadną przedstawiane w piątek wstępne dane na temat PKB Wielkiej Brytanii w IV kw. 2008 r.

Odczyt tego wskaźnika okazał się gorszy od oczekiwań, co na koniec tygodnia dodatkowo przyspieszyło wyprzedaż brytyjskiej waluty. Produkt krajowy brutto spadł tam w ujęciu kwartalnym o 1,5%, najsilniej od czasu głębokiej recesji 1980 r. Prognozy zakładały jego zniżkę o 1,2%. Wobec tak szybkiego tempa „kurczenia się” brytyjskiej gospodarki, można oczekiwać, że będzie ona przeżywać problemy jeszcze przez wiele miesięcy. Perspektywa ta z pewnością nie będzie sprzyjać funtowi. Nie należy jednak spodziewać się interwencji Banku Anglii, która mogłaby zahamować wyprzedaż brytyjskiej waluty. Szef tej instytucji M. King stwierdził, iż nie ma nic przeciwko słabości funta. Pozytywnie oddziałując na eksport, może ona okazać się pewnym wsparciem dla gospodarki. Choć notowania funta są obecnie znacznie wyprzedane (szczególnie względem dolara) i należy im się większa korekta, obecnie trudno wskazać czynnik, który mógłby ją wywołać. W związku tym brytyjska waluta będzie prawdopodobnie kontynuować osłabienie. Realny wydaje się powrót kursu EUR/GBP w pobliże szczytów z końca minionego roku tj. 0,9800.

Ponowne pogorszenie sentymentu na światowych giełdach doprowadziło do umocnienia jena do nie widzianych od lat poziomów. W obliczu złych warunków inwestycyjnych oraz wzrostu awersji do ryzyka, inwestorzy poszukują bezpiecznych aktywów inwestycyjnych. W ostatnim czasie za takie uznawane są waluty krajów o stabilnych, dodatnich bilansach rachunków obrotów bieżących, czyli właśnie jen, a oprócz niego korona szwedzka oraz norweska i frank szwajcarski. Jena umacnia dodatkowo całkowity spadek zainteresowania transakcjami typu carry-trade, w ramach których japońska waluta była masowo pożyczana i sprzedawana w okresie wzrostów na giełdach. Kurs USD/JPY spadł w minionym tygodniu do poziomu 87,10, najniższego od 1995 roku.

Euro zyskało w ostatnim czasie na wartości względem funta, jednak osłabiło się w stosunku do dolara. Zadecydowały o tym kolejne niepokojące doniesienia dla gospodarki strefy euro. Agencja S&P zdecydowała się obniżyć ratingi dla kolejnych państw Eurolandu – Hiszpanii i Portugalii. Dodatkowo negatywnie na wycenę wspólnej waluty względem dolara wpływało dalsze pogorszenie nastrojów na światowych rynkach. Euro jest obecnie postrzegane przez inwestorów jako waluta bardziej ryzykowna niż dolar, ze względu na zdecydowanie mniejszą skalę pomocy, jaką udzieliły rządy europejskie swej gospodarce w stosunku do działań Stanów Zjednoczonych. Wobec tego, w momencie wzrostu awersji inwestorów do ryzyka, wspólna waluta osłabia się względem dolara. Proces ten w najbliższym czasie może być kontynuowany. Kurs EUR/USD wciąż ma potencjał do spadku w kierunku 1,2500.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Rynki finansowe 19-23.01.09

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: