eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUSA: dane pozytywnie zaskoczą?

USA: dane pozytywnie zaskoczą?

2009-01-29 11:48

USA: dane pozytywnie zaskoczą?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajszy komunikat Fedu miał bardzo pesymistyczny wydźwięk jeśli chodzi o obecną ocenę kondycji gospodarki i najbliższych perspektyw.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Członkowie FOMC spodziewają się jednak, że gospodarka zacznie powoli poprawiać się pod koniec 2009 roku. Oczywiście stopy procentowe pozostaną na obecnych niskich poziomach przez dłuższy czas. Fed będzie dążył do utrzymania długoterminowych stóp procentowych na niskich poziomach m.in. poprzez kontynuowanie zakupów aktywów opartych na hipotekach (i dalszej ekspansji bilansu Fedu).

Konsolidacja na głównych rynkach przedłuża się i za równo kupującym jak i sprzedającym brakuje powodów do przejęcia inicjatywy. Komunikat Fedu nie spowodował większej reakcji na giełdzie. Wzrostem rentowności zareagowały obligacje, gdyż inwestorzy oczekiwali bardziej zdecydowanego komunikatu dotyczącego ewentualnych zakupów długoterminowych obligacji przez FED. Świadczy to o dość "chorym" nastawieniu rynku - inwestorzy liczą, że przy tak niskich rentownościach zarobią dodatkowo, jeśli FED zacznie kupować (od nich) obligacje po jeszcze wyższych cenach. Jest to klasyczny przykład "psychologii szczytu" i naszym zdaniem rośnie zagrożenie poważnego załamania się cen. W krótkim terminie wzrosty cen są nadal możliwe ze względu na jednostronne nastawienie rynku. W dłuższym terminie rentowności będą rosnąć.

W dniu dzisiejszym publikwane będą dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz o dynamice sprzedaży nowych domów. Rynek może być wrażliwy szczczególnie na te drugie dane. Poprzednie dane z rynku nieruchomości były lepsze od oczekiwań - kolejne lepsze dane mogą wywołać chwilową euforię na giełdzie. To osłabiłoby ponownie dolara i poprawiło ogólnie sentyment na rynkach.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Moody's podał, że Polska mogłaby wejść do ERM-2 za 3-4 miesiące, jeśli sytuacja na rynku walutowym się uspokoi.
  • PL: Czekaj powiedział, iż wewnetrzne prognozy NBP mówią, iż w II połowie 2009r. Inflacja wzrośnie do 2,8-2,9%.
  • NZ: Bank centralny Nowej Zelandii obniżył stopy procentowe o 150pb.
  • US: Departament Energii- zapasy: Ropa naftowa: 6218k, prognoza: 2900k. Benzyna: -121k, prognoza: 2000k. Destylaty: -1005k, prognoza: -1000k.
  • Switz: Indeks wskaźników wyprzedzających instytutu KOF ukształtował się w styczniu na poziomie -0,87pkt. wobec oczekiwań na poziomie -0,55pkt.
  • GE: Indeks zaufania konsumentów Gfk ukształtował się w styczniu na poziomie 2,2pkt. wobec oczekiwań na poziomie 1,9pkt.
  • US: Wnioski o kredyty hipoteczne: -38.8%, wartość poprzednia: -9.8%.
  • PL: Zdaniem Czekaja z RPP istnieje dość duże prawdopodobieństwo obniżek stóp w lutym.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: