Szwajcaria: recesja także tutaj
2009-03-03 12:16
© fot. mat. prasowe
PKB Szwajcarii spadł w IV kwartale o 0,3 proc., a wynik za III kwartał zrewidowano do minus 0,1 proc. Technicznie dwa kwartały spadku PKB z rzędu oznaczają recesję.
Przeczytaj także: Tydzień: dynamika PKB i decyzje ECB oraz BoE
To najsłabsze dane ze szwajcarskiej gospodarki od 2004 roku. Eksport spadł o 8,1 proc., a inwestycje o 3,1 proc. Wygląda więc na to, że posiadacze kredytów we frankach mogą spać spokojnie, bo Narodowy Bank Szwajcarii zechce w takiej sytuacji utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie (0,5 proc.). Oczywiście notowania samego franka już takiego komfortu nie dają, ale SNB sądzi, że właśnie umocnienie waluty dusi gospodarkę Szwajcarii i już dwukrotnie zapowiadano próbę osłabienia franka. Tymczasem australijski bank rezerw nieoczekiwanie pozostawił stopy procentowe bez zmian (3,25 proc.), podając że są one odpowiednio niskie, a rząd stymuluje gospodarkę wydatkami.SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowa sesja przebiegała według bardzo podobnego scenariusza co piątkowa, tyle że rozegrała się na niższych poziomach. Mieliśmy więc spadek notowań na otwarciu jako reakcję na kolejne zniżki w USA i w Azji. Ale krótko po rozpoczęciu notowań wyznaczony został dołek i później akcje już tylko drożały mimo nie najlepszych nastrojów na światowych rynkach. Mieliśmy za to zestaw niezłych danych z Polski - PKB wzrósł mocniej niż oczekiwano, w lutym wzrósł indeks PMI dla sektora produkcji oraz Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury. Zwykle polskie dane makro to zbyt mało, by ocalić rynek przed wpływem złych nastrojów na świecie, ale tym razem WIG20 nie tylko odrobił całe straty, ale jeszcze zakończył sesję na plusie, choć np. w Londynie zakończyła się ona ponad 5-proc. spadkiem.
W poniedziałek podrożały akcje 93. spółek, potaniały 186. Obroty podliczono na 711 mln PLN.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Indeksy na Wall Street przez całą poniedziałkową sesję osuwały się coraz niżej kończąc na ponad 4-proc. minusach. Amerykańska grupa ubezpieczeniowa AIG straciła w ubiegłym roku więcej niż jakakolwiek firma w historii USA (ok. 100 mld USD). W Azji w poniedziałek obserwowaliśmy wyprzedaż na podobną skalę, a we wtorek NIKKEI czy Hang Seng straciły kolejne 1-2 proc. W serię fatalnych wiadomości z potężnych spółek "wstrzeliła się" Toyota, która pierwszy raz od 59 lat zakończyła rok stratą netto (3,6 mld USD). Pomimo rekordowej podaży (która np. w ubiegłym tygodniu wyniosła blisko 100 mld USD) obligacje amerykańskie wciąż są postrzegane jako dobra kryjówka dla kapitału - rentowność 10-letnich papierów skarbowych USA spadła w poniedziałek o 10 punktów bazowych do 2,92 proc. We wtorek warto zwrócić uwagę na wyniki finansowe MBIA, spółki gwarantującej obligacje.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami