Sprzedaż detaliczna spadła w Polsce o 1,6%
2009-03-24 18:30
© fot. mat. prasowe
Dane GUS były więc słabsze od oczekiwań (spodziewano się spadku o 0,7-1,0 proc. wedle różnych wyników ankiet), lecz do pewnego stopnia przewidywalne. Polacy zaczynają mniej wydawać.
Przeczytaj także: USA: dane makro lepsze od oczekiwań
Spada popyt przede wszystkim na dobra trwałe takie jak meble, sprzęt RTV/AGD czy samochody, a więc wydatki na tę grupę towarów, które obcinane są w pierwszej kolejności kiedy szuka się oszczędności. W połączeniu z danymi o rosnącej stopie bezrobocia (10,9 proc. wobec 10,5 proc. w styczniu) mamy więc kolejne argumenty przemawiające za kolejną redukcją stóp procentowych (decyzja w tej sprawie już jutro). Należy przy tym pamiętać, że po części spadek sprzedaży detalicznej jest efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, i że wciąż dane są relatywnie dobre na tle innych krajów. W Czechach sprzedaż detaliczna spadła w lutym o 3,3 proc., a na Węgrzech o 2,8 proc., we Francji wydatki konsumentów skurczyły się o 2 proc.SYTUACJA NA GPW
W ślad za wzrostami najważniejszych indeksów z Europy Zachodniej inwestorzy kupowali akcje również na GPW w Warszawie. WIG20 rozpoczął sesję od zwyżki o ponad 2 proc., lecz na koniec dnia znalazł się na poziomie wczorajszego zamknięcia. Handel koncentrował się na papierach największych - Bank Pekao SA, PKO BP oraz KGHM - wygenerowały łącznie ponad 650 mln PLN obrotów. Przed jutrzejszą decyzją RPP o stopach procentowych warto zwrócić uwagę na zaskakujący odczyt dynamiki cen konsumentów w Wielkiej Brytanii. Zamiast spadku inflacji CPI w okolice celu wyznaczanego przez bank centralny inwestorzy ujrzeli wzrost cen o 3,2 proc., co pokazuje, że monitorowanie wskaźników makroekonomicznych opóźnionych o kilka tygodni w czasie tak dynamicznych zmian obarczone jest dużym ryzykiem błędnej interpretacji. W IV kw. 2008 r. stopa bezrobocia w Polsce liczona metodologią BAEL wzrosła z 6,6 proc. do 6,7 proc.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce