eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKredyty walutowe a ryzyko kursowe

Kredyty walutowe a ryzyko kursowe

2009-04-11 10:41

Kiedy należy zaciągnąć kredyt walutowy, a kiedy ryzyko jest zbyt duże? Aby podjąć właściwą decyzję warto zaznajomić się z poszczególnymi ryzykami, jakie niesie za sobą finansowanie z wykorzystaniem długu, co w znacznym stopniu może zredukować koszty pozyskania kapitału - doradza portal IPO.pl.

Przeczytaj także: Przewalutować kredyt w CHF czy nie?

W ostatnich latach na popularności zyskały kredyty denominowane w walutach obcych (przede wszystkim frank szwajcarski, euro oraz dolar amerykański). Głównym tego powodem jest niższa nominalna stopa procentowa tych kredytów, co wpływa odpowiednio na niższe raty kapitałowe i odsetki. Podobnie jak w przypadku kredytów w polskich złotych możemy wyróżnić kredyty o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Stopą bazową dla kredytu dewizowego o oprocentowaniu zmiennym są najczęściej stawki rynkowe LIBOR czy EURIBOR, gdzie: LIBOR (London Interbank Offered Rate) - oznacza roczną stawkę oprocentowania kredytów międzybankowych w Londynie, a EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) - stopę procentową kredytów w strefie euro. Wahania odpowiednich stóp procentowych, na podstawie której udzielony jest kredyt, wpływają zatem na wysokość płaconych odsetek.

IPO.pl podaje, iż obecnie kredyty w walucie obcej oprocentowane są na poziomie około 5% (LIBOR + marża), które w porównaniu do kredytu zaciągniętego w złotówkach oprocentowanego na poziomie około 11% (WIBOR + marża), w dalszym ciągu wydają się niezwykle atrakcyjne. Przedsiębiorstwa często kuszą się na tak niskie oprocentowanie, zapominając jednak o tym, iż istotnym czynnikiem, który wpływa na koszt tej formy finansowania jest również kurs waluty.

Przykład:

Przedsiębiorstwo polskie zdecydowało się na zaciągniecie kredytu. Bank przedstawił firmie dwie oferty. Jedna z nich to kredyt w walucie polskiej, przy oprocentowaniu wynoszącym 10%, a druga to kredyt we frankach szwajcarskich (CHF), gdzie stopa procentowa wynosi 4%. Przewiduje się, że w ciągu roku kurs CHF w stosunku do PLN wzrośnie o 10% (waluta polska ulegnie deprecjacji). Koszt kredytu dewizowego wyniesie wówczas:

[(1,04*1,10) – 1] * 100% = 14,4%

Eksperci zauważają, że mimo iż nominalna stopa procentowa kredytu dewizowego jest znacznie niższa od kredytu w walucie krajowej, to jednak po uwzględnieniu wahań kursowych koszt kredytu we frankach szwajcarskich jest dużo wyższy. Deprecjacja waluty krajowej powoduje bowiem, iż przedsiębiorstwo spłaca raty, które będąc wyrażone w złotówkach rosną, co wynika z przeliczenia poszczególnych rat kredytu po wyższym kursie. Należy jednak podkreślić, że w przypadku, kiedy złoty polski uległby aprecjacji, rzeczywisty koszt kredytu dewizowego byłby o wiele niższy niż koszt kredytu udzielonego w walucie krajowej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: