Sprawne zarządzanie budżetem domowym
2009-04-16 13:52
Przeczytaj także: Budżet domowy: jak spłacić zadłużenie?
Możliwości oszczędzania jest tyle, ilu oszczędzających. Zdaniem Bernarda Waszczyka sporo można zaoszczędzić na produktach spożywczych, co wcale nie musi oznaczać pogorszenia jakości diety. - Według różnych szacunków około jedna trzecia kupowanej przez nas żywności jest marnotrawiona. Po prostu wyrzucamy ją na śmietnik. Najprościej jest zwyczajnie ograniczyć zakupy – radzi Waszczyk. Paweł Majtkowski doradza z kolei znalezienie tańszego niż dotychczas sklepu, dostawców usług energii elektrycznej i operatorów telekomunikacyjnych. - Zamiast w papierowych wydaniach gazet, informacji można szukać w ich elektronicznych odpowiednikach. Na dłuższą metę opłacalna będzie też z pewnością inwestycja w energooszczędne żarówki. Jeśli natomiast spłacamy kilka różnych kredytów, można pomyśleć o ich konsolidacji. Rata skonsolidowanego kredytu jest zazwyczaj niższa od sumy rat płaconych wcześniej. Zamiast codziennej kąpieli w wypełnionej wodą wannie, przerzućmy się na prysznic, który przeciętnie zużywa trzykrotnie mniej wody – wymienia Bernard Waszczyk.
Zaufaj programom
Portal Inwestycje.pl radzi, aby sięgnąć po programy służące do planowania domowego budżetu, gdy domowy budżet jest zagrożony, a tradycyjne metody kontroli wydatków zawodzą. Bez problemu można ściągnąć darmowe programy z Internetu, albo zakupić niedrogie aplikacje. Eksperci dodają, że programy służące do zarządzania finansami pomogą nam szybko zorientować się, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i z jakich wydatków powinniśmy zrezygnować. Dzięki nim dużo łatwiej można uporządkować swoje dochody i wydatki, sporządzić raporty, posegregować kredyty i w krótkim czasie zaoszczędzić.
- Programów służących zarządzaniu domowymi wydatkami jest bardzo dużo. Część z nich jest płatna, ale wiele jest też darmowych, tzw. freeware, i można je łatwo ściągnąć z Internetu. Zdecydowanie ich przydatność zależy od stopnia obycia z komputerem. Moim zdaniem, im mniej skomplikowane, tym lepsze – mówi Bernard Waszczyk z Open Finance.
Zdaniem portalu warto wymienić takie programy jak "Menadżer finansów", który umożliwia edytowanie przychodów i wydatków oraz ewidencjonowanie i planowanie transakcji. Dzięki niemu możliwe będzie eksportowanie wyciągów z kilku kont bankowych i tworzenie zestawień. "Domowe Finanse" to z kolei program, który na bieżąco analizuje dane i w określonym terminie informuje użytkownika o zaplanowanych wydatkach. "Buddi" to prosty, darmowy program, który pełni rolę doradcy finansowego i pomaga w uporządkowaniu domowego budżetu. Za pomocą "GnuCash" zdefiniujemy źródła przychodów pieniędzy oraz wydatki. Program ten przedstawia wszystkie aspekty domowego budżetu, wykorzystując strukturę drzewa. Każde z kont może mieć subkonta. W ten sposób możemy stworzyć drzewiastą strukturę kont szczegółowo grupujących nasze środki. Program rejestruje na rachunkach bankowych operacje, takie jak: zasilenie, obciążenie konta, opłaty bankowe itp. Zebrane dane można analizować poprzez tworzenie bilansu i prognoz. Innym ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się aplikacje nowoczesnych platform i systemów przenośnych np. HandWallet czy JabpLite. Dzięki tym programom można śledzić swoje inwestycje oraz planować domowe finanse. Programy umożliwiają tworzenie wielu kont, indywidualnych kategorii wydatków, a także sporządzanie statystyk największych kosztów.
Zdaniem Pawła Majtkowskiego z Finamo, oprogramowanie finansowe może bardzo ułatwić proces konstruowania i nadzorowania realizacji domowego budżetu. Zaawansowane oprogramowanie pozwala bowiem np. na automatyczny import historii rachunków bankowych czy kart kredytowych. W ten sposób nawet nie zapisując własnych wydatków możemy je analizować na podstawie danych o tym gdzie i kiedy płaciliśmy. Jednak oprogramowanie to tylko pomoc, która w żadnym razie nie zastąpi woli i determinacji by oszczędzać. A ta jest najważniejsza.
Przeczytaj także:
Wydatki domowe: jak przetrwać kryzys?
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl