eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 20.04-24.04.09

Rynki finansowe 20.04-24.04.09

2009-04-24 18:48

Przeczytaj także: Rynek walutowy 13.04-17.04.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Ostatnie dni nie były łaskawe dla naszych papierów skarbowych. Na pierwszy plan przyczyn spadku cen obligacji wysuwa się osłabienie złotego i coraz bardziej wyraźna korelacja między tymi rynkami. Nie pomagały też wypowiedzi przedstawicieli resortu finansów, którzy delikatnie, ale systematycznie przypominają o napiętej sytuacji budżetu, co można odczytać jako przygotowywanie gruntu pod nowelizację budżetu. Na koniec tygodnia rentowność obligacji 5-letnich wyniosła ok. 5,85 proc. czyli o 10 pkt mniej niż w zeszły czwartek.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych wzrosła o 4 pkt bazowych i wyniosła 4,26 proc. Rynek pieniężny nie wierzy już w obniżki stóp w najbliższych miesiącach.

Zagraniczne rynki

Inwestorzy w USA obawiają się zarówno wyników stress-testu w amerykańskich bankach (co powinno oznaczać większą skłonność do zakupów obligacji), jak i podaży nowych papierów skarbowych. Ostatecznie, jak się zdaje, do sprzedaży obligacji inwestorów zachęciły piątkowe, lepsze od oczekiwanych dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku i sprzedaży domów na rynku wtórnym. Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 0,94 proc. (wzrost o 1 pkt), a 10-letnich 2,98 proc. (wzrost o 10 pkt).

W Europie też daje się odczuć nastrój wyczekiwania na wyniki stress-testu - wszak wiele będzie od niego zależeć. Inwestorzy wybierają ostrożność i kupują obligacje skarbowe. Rentowność dwuletnich obligacji niemieckiego rządu spadła o 3 pkt do 1,38 proc., a 10-letnich spadła o 6 pkt do 3,19 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Poniedziałek przyniósł jeszcze spadek wartości indeksów, co było kontynuacją zachowań inwestorów sprzed weekendu, ale już każdy kolejny dzień przynosił ze sobą poprawę. Cztery kolejne dni wzrostu niemal wymazały efekt spadku z końcówki minionego tygodnia. Na dobrą sprawę trudno podać jednoznaczne przyczyny zwyżki u nas. Umiarkowanie pozytywne nastroje na świecie, wyraźna przewaga wzrostów w naszym regionie to pozytywy, ale jednocześnie obserwowaliśmy osłabienie złotego. Wciąż czekamy też na wyniki za I kwartał krajowych spółek (oczekiwania są mocno stonowane) i przede wszystkim na "opinię z badania" amerykańskich banków - te czynniki mogły powstrzymywać inwestorów przed zakupami. Jednak na koniec tygodnia WIG20 wzrósł o 4,1 proc., a WIG o 3,4 proc. Obroty były mniejsze niż przed tygodniem (który był przecież o 1 dzień krótszy) i wyniosły 5,7 mld PLN. Właśnie ten spadek obrotów jest wyrazem ostrożności inwestorów w podejściu do zakupów. mWIG zyskał 3,4 proc., a sWIG 1,4 proc. W przypadku małych spółek obroty utrzymały się na wysokim poziomie (512 mln PLN).

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: