Największe spółki giełdowe V 2009
2009-06-08 02:46
© fot. mat. prasowe
Maj był miesiącem konsolidacji na rynkach światowych, co przełożyło się na polską giełdę. Inwestorzy wykazują się dużym niezdecydowaniem i z niecierpliwością czekają na to, w którym kierunku podąży ostatecznie rynek.
Przeczytaj także: WIG20: duże spółki trochę w tyle
Maj był kolejnym z rzędu miesiącem, kiedy na rynkach panował duży optymizm i powróciła nadzieja o powrocie długookresowej fali wzrostowej. Natomiast w maju polski rynek wciąż zależny od sytuacji na światowych rynkach finansowych ściśle śledził wydarzenia zza oceanu. Inwestorzy wykazywali się dużym niezdecydowaniem, można było obserwować reakcję na pojawiające się dane makroekonomiczne o sytuacji gospodarczej na świecie, jednak były one szybko dyskontowane. Wśród inwestorów na przemian przeważała strona popytowa oraz podażowa. Rada Polityki Pieniężnej podobnie jak w miesiącu poprzednim zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Wszyscy więc z niecierpliwieniem czekają co będzie dalej.Indeks WIG20 w ciągu ostatnich miesięcy systematycznie piął się ku górze. W maju jednak w wyniku pogorszenia się nastrojów na rynku poruszał się w wyrażanym trendzie bocznym.
Indeks blue chipów w maju wystartował z poziomu około 1830 pkt, natomiast pod koniec miesiąca zamknął się w przybliżeniu na poziomie 1802 pkt, co daje wzrost w skali miesiąca rzędu 0,21%. Najwyższa wartość indeksu została odnotowana 20 maja i wyniosła 1920 pkt., natomiast dołek miesięczny to poziom około 1774 pkt, osiągnięty 26 maja. Wzrost, jaki został osiągnięty w tym miesiącu na indeksie ma znaczenie tylko symboliczne, obrazuje jedynie duże niezdecydowanie inwestorów i wyczekiwanie na to co będzie się działo dalej. Rynek główny natomiast radził sobie stosunkowo lepiej osiągając wzrost na poziomie 1,05%, co również nie było wynikiem imponującym.
Zmiany indeksu WIG20 od 01 do 30 maja przedstawia poniższy wykres:
fot. mat. prasowe
Biorąc pod uwagę statystyki historyczne, wolumen obrotu w maju utrzymywał się na wysokim poziomie i wyniósł ponad 1,367 mld akcji, mimo iż dawało to wartość mniejszą w stosunku do miesiąca poprzedniego, gdzie wskaźnik ten wyniósł około 1,620 mld akcji. Średnie sesyjne osiągnęły poziom 68,35 mln akcji wobec 81,02 mln uzyskanych w poprzednim miesiącu. Sytuacja z maja przedstawia stosunkowo wysokie obroty w skali miesiąca, a przy trwającej konsolidacji na rynku potwierdza jedynie duże niezdecydowanie inwestorów. Patrząc natomiast na interwały tygodniowe można zaobserwować spadek obrotów w ciągu miesiąca, co może przekładać się na zmniejszającą przewagę któreś ze stron, popytowej czy podażowej. Pierwsze wyraźne ruchy kierunkowe będą więc momentem przełomowym dla dalszego losu sytuacji na rynku. Jeżeli zostaną wygenerowane wzrosty, może to zapowiadać długotrwały powrót byków na rynek. Z drugiej strony inwestorzy wciąż boją się wybijania nowych dołków.
Przeczytaj także:
Największe spółki giełdowe XII 2010
oprac. : Marzena Milczak / IPO.pl
Więcej na ten temat:
giełda, notowania giełdowe, GPW, WIG20, blue chip, spółki na GPW, największe spółki giełdowe