Rynki finansowe 01.06-05.06.09
2009-06-06 02:48
© fot. mat. prasowe
Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na najniższym poziomie w historii - 1 proc. PKB strefy euro spadł w I kw. o 4,8 proc. r/r, a całej Unii Europejskiej o 4,5 proc. r/r. Stopa bezrobocia w USA wzrosła w maju do 9,4 proc. - to najwyższy poziom od 1983 r.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 01.06-05.06.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Mimo generalnie dobrych nastrojów na światowych rynkach i pozytywnego nastawienia do ryzyka, złoty tracił w minionym tygodniu, zwłaszcza w jego końcówce. Przyczyniła się do tego nie tyle decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która była zgodna z oczekiwaniami rynku, ile pogłoski o mającej nastąpić dewaluacji łata Łotewskiego. Reżim kursowy na Łotwie wydaje się być niemożliwym do utrzymania w obecnej sytuacji gospodarczej, a ponieważ wciąż jeszcze Polska wchodzi w skład tego samego koszyka walutowego, co łat, plotki te odbiły się również na kursie złotego. Nie mniej coraz częściej pojawiają się głosy w bankach zagranicznych, zachęcających do wyróżnienia Polski z regionu ze względu na odmienną sytuację gospodarczą. W skali tygodnia dolar podrożał o 2,2 proc. do 3,264 PLN, euro o 1,3 proc. do 4,567 PLN, a frank o 0,7 proc. do 3,010 PLN (kursy z 16:10 w piątek).
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Początkowo dolar nadal tracił do wartości wobec euro, ale w trakcie tygodnia doszło do realizacji zysków. Dolarowi pomogły zapewnienia Chin, które deklarują, że dolar pozostanie ich główną walutą rezerwową (między Bogiem, a prawdą wyboru praktycznie nie mają) i zamierzają nadal kupować amerykańskie obligacje. W zamian rząd USA zapewnił, że ograniczy deficyt budżetowy, kiedy będzie to możliwe. Rynek "kupił" dosłownie i w przenośni te zapewnienia, a w efekcie kurs euro do dolara spadł w skali tygodnia o 1,3 proc. do 1,398 USD, choć jeszcze we wtorek przekraczał 1,43 USD. Jen stracił do dolara 2,3 proc., a do euro 1 proc.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce