Założenia do budżetu 2010 przyjęte
2009-06-16 13:36
Przeczytaj także: Projekt budżetu 2010 - zarzuty KIG
Budżet na 2010 r. będzie jednym z najtrudniejszych budżetów po 1989 r. Przyczyną są bardzo niekorzystne warunki zewnętrzne, które mają wpływ na sytuację naszej gospodarki. Zarówno gospodarka światowa, jak i gospodarki krajów strefy euro przeżywają najbardziej dotkliwy od kilku dziesięcioleci kryzys rynków finansowych. Niepewność dotyczy również polskiej gospodarki, chociażby ze względu na poziom wskaźników makroekonomicznych w roku bieżącym.W tej sytuacji rząd zdecydował się przedstawić prognozę ostrożnościową, zakładającą możliwie bezpieczny poziom wzrostu gospodarczego na 2010 r., z uwzględnieniem negatywnych następstw kryzysu finansowego w Europie i świecie.
Ministerstwo Finansów do 23 czerwca 2009 r. przygotuje „Informację o sytuacji makroekonomicznej i stanie budżetu państwa w 2009 rok”. Pozwoli to bliżej poznać warunki i ograniczenia niezbędne do opracowania nowelizacji budżetu państwa na rok bieżący. Prace nad nowelizacją umożliwią z kolei przygotowanie bazowej projekcji wzrostu gospodarczego na najbliższe lata i projekt budżetu na rok 2010.
Przyjmuje się, że gospodarka polska w latach 2009-2010 będzie nadal funkcjonowała w niesprzyjającym otoczeniu zewnętrznym, mimo to zakłada się, że pozostanie ona, podobnie jak w 2009 r., stosunkowo odporna na globalne załamanie gospodarcze. Analitycy zakładają, że w 2010 r. nastąpi wzrost aktywności gospodarczej w skali globalnej, choć tempo tego wzrostu pozostanie znacząco poniżej poziomu potencjalnego. W takim scenariuszu rozwoju gospodarki światowej i europejskiej prognozy dla podstawowych mierników aktywności gospodarczej Polski przedstawiają się następująco:
- PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 0,5 proc.,
- PKB w cenach bieżących wyniesie 1324,6 mld zł,
- średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wyniesie 1,0 proc.,
- przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniesie 3150 zł,
- nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 2,1 proc.,
- realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 1,1 proc.,
- nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniesie 2,5 proc.,
- przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej zmniejszy się o 2,2 proc., a w sektorze przedsiębiorstw o 2,8 proc.,
- stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku ukształtuje się na poziomie 13,8 proc.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl