Notowania giełdowe - realizacja zysków
2009-06-16 12:05
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Od początku czerwca rynek jest mało aktywny biorąc pod uwagę wolumen transakcji. Takie zachowanie jest charakterystyczne dla korekt głównych impulsów. Sezonowi urlopowemu może towarzyszyć powolne osuwanie się indeksów, a ewentualne ataki popytu będą krótkotrwałe. Na wczorajszych spadkach wzrosła zmienność mierzona indeksem VIX, wracając powyżej bariery 30 punktów. Celem korekty spadkowej w średnim terminie powinna być strefa 840-850 punktów (S&P500) w pobliżu 38,2% zniesienia całego impulsu wzrostowego. Sygnałem potwierdzającym taki scenariusz będzie spadek S&P500 poniżej 910-900. Główną przyczyną korekty będzie niechęć kupujących do agresywynych zakupów przy obecnych poziomach cen. Perspetktywy gospodarki amerykańskiej i światowej są conajmniej niepewne, a wskaźniki wyprzedzające przestały być jednoznacznie pozytywne.Istotnym zagrożeniem dla rynków jest kwestia europejskich (szczególnie niemieckich) banków. Na weekendowym spotkaniu ministrów finansów G8 strona niemiecka i francuska nie zdołały dojść do porozumienia w kwestii publikacji wyników testów odporności banków europejskich. W komunikacie końcowym ten temat pominięto. Niemieckie banki mają blisko 1 bilion dolarów w CDO's (collaterized debt obligations), a MFW ostrzegł, że prawdopodobnie będę musiały one zrobić odpisy na ponad 500 miliardów dolarów. Drugim problemem jest ekspozycja niemieckiego systemu bankowego na Europę Środkowo-Wschodnią. Prawdopodobnie z tych powodów euro w ostatnim czasie zachowuje się dość słabo w relacji do dolara i funta. Ten trend może się w średnim terminie pogłębić.
Dzisiaj w centrum uwagi będą dane o produkcji przemysłowej z USA oraz dane z rynku nieruchomości. Wcześniej rynek może zareagować na niemiecki indeks istytutu ZEW.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Ministerstwo Finansów sprzedało bony 52-tygodniowe za 1.62 mld złotych, popyt wyniósł 3.18 mld złotych, średnia rentowność: 4.752%.
- PL: GUS podał dane o inflacji w maju. m/m: 0.5%, prognoza 0.5%. r/r: 3.6%, prognoza: 3.8%.
- US: Miesięczny napływ kapitałów netto (kwiecień): -53.2 mld USD.
- PL: GUS podał deficyt handlowy w okresie styczeń - maj, który wyniósł 2.37 mld euro.
- PL: Zdaniem Wasilewskiej_Trenkner inflacja w maju może być nieco wyższa niż 3.8%.
- Switz: Indeks cen producentów i importu m/m: -0.3%, prognoza: 0.1%; r/r: -5.0%, prognoza: -4.7%.
- PL: Podaż pieniądza M3 r/r: 14.3%, prognoza: 14.0%
- US: Indeks NY Empire State: -9.41pkt., prognoza: -4.60pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.